banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

Erdek Turizm Haftasını Kutladı

 

20 Nisan 2017 16:14
Erdek Turizm Haftasını Kutladı

Turizm Haftası nedeniyle Erdek Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde Halitpaşa İlkokulu bir etkinlik düzenledi. Düzenlenen etkinlik izleyenler tarafından büyük beğeni aldı.

Bilindiği gibi her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında Turizm Haftası olarak kutlanıyor. Bu vesile ile Erdek Halit Paşa İlkokulu öğretmen evinde bir etkinlik düzenleyerek farkındalık oluşturmaya çalıştılar.

Etkinlik Saygı Duruşu ve İstiklal Marşıyla başladı. Daha sonra sahneye öğrencilerden oluşan tiyatro grubu çıktı. Konusunun turizm olduğu oyunu sergileyen küçük oyuncular gösterdikleri performansla büyük beğeni aldılar.

Etkinliğin amacı hakkında bilgi veren Halitpaşa İlkokulu Müdürü Serhat Deniz, “Toplumumuzun ve öğrencilerimizin; turizmin ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatındaki önemini benimsemelerini, turizmin gelişmesine katkıda bulunmalarını ve ülkemizi daha iyi tanımalarını sağlamak amacıyla, her yıl 15-22 Nisan tarihlerini kapsayan hafta Turizm Haftası olarak kutlanmaktadır.

Turizmin ekonomiyi geliştirmesi, istihdam yaratması, doğal, kültürel ve sosyal çevrenin korunmasındaki etkisi ve dış ödemeler dengesine olumlu katkı lan sebebiyle ülkelerin kalkınmasında önemli bir yeri bulunmaktadır.

Ulusal ve uluslararası düzeyde kazandığı dev boyutlarla turizmin; yatırımları ve iş hacmini geliştiren, gelir yaratan, döviz sağlayan, yeni istihdam alanları açan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen, siyasal bakımdan da önemli toplumsal ve insancıl fonksiyonların gerçekleştirilmesini kolaylaştıran bir nitelik kazanması, ülkelerin dikkatinin bu ekonomik olay üzerinde yoğunlaşmasına neden olmuştur. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin karşılaştıkları ekonomik sorunların ve darboğazların aşılmasında, turizmin yarattığı dinamik, ekonomik etkiler, söz konusu ülkelerin turizme daha çok önem vermesine neden olmuştur.

Turizm, bu noktada çoğu gelişmekte olan ülkelerde; döviz kazandırıcı özelliği nedeniyle, dış ticaretin ve sanayinin finansmanında en etkili alternatiflerden birisi olarak dikkati çekmektedir. Son yıllarda turizm sektörünün, ülke ekonomilerindeki önemi hızla artmaktadır. Diğer sektörlere canlılık kazandırması, kazanılan döviz gelirlerinin, ihracat ve GSMH içindeki payının artması ve yarattığı istihdam olanakları; turizme verilen önemin artmasına ve kaynakların bu sektöre akmasına neden olmaktadır.

Türkiye'de turizm sektörünün yapısal değişimi ve gelişiminin hızlanması 1980'li yıllarda başlamıştır. Yapı değişikliğinin temel nedeni, bu yıllarda kitle turizmi için gerekli özel turizm altyapısının ve uygun turizm üstyapısının oluşturulmasıdır. Ülkemiz turizm açısından zengin bir mirasa sahiptir. Ayrıca iklimi ve doğal güzellikleri ile de önemli bir turizm bölgesidir. Turizm işletmelerinde verilen çağdaş düzeydeki hizmete, Türk insanının konukseverliği ayrı bir boyut kazandırmaktadır.

Ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında bilhassa ilçemizin ve ilimizin mevcut değerlerinin turizm açısından tanıtılması, değerlendirilmesi iç ve dış turizmin hizmetine sunulması için herkese önemli görevler düşmektedir. Çevremizin tarihi mirasını, doğal güzelliklerini tanıtmak ve korumak, çeşitli yatırımlar yapılmasını sağlamak, çevremizin turizm sektörünün içinde yerini almasını gerçekleştirmek amacıyla her bir ferdimizin yapabileceği işler vardır. Müteşebbislerimize turizm yatırımı yapma, kamu kurumlarına ve sivil toplum örgütlerine plajların düzenlenmesi temiz tutulması, çeşitli mesire yerlerinin yapımı korunması gezilebilir hale getirilmesi, tarihi ve doğal güzelliklere ulaşım için yolların ve çevre düzenlemesinin gerçekleştirilmesi, bilhassa yediden yetmişe herkese çevreyi temiz tutma, kirletmeme gibi görevler düşmektedir.

Hazırladığımız sunumlarla ülkemizde ve ilçemizde mevcut olan güzellikleri göreceksiniz. Bu sunumlardaki amacımız bunları bilelim, koruyalım, sahip çıkalım ve değerlendirelim. Neler varmış görelim ve önce kendimiz gezelim, tanıyalım. Çevremize, ülkemize ve dünyaya tanıtalım. “dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler çeşitli şiirler okundu ve oratoryo sundular. Daha sonra hafta kapsamında düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Etkinliğe Erdek Kaymakamı Hasan Erkal, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

/Levent Karaçay-Serhat Barış

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.