banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

Kaftancıoğlu: Kahramanlar Yaratmaya Karşıyım

 

28 Ağustos 2019 00:12
Kaftancıoğlu: Kahramanlar Yaratmaya Karşıyım

3. Edremit Kitap gününde bugün son güne girildi. Fuarda dün onlarca yazar kitabını imzalarken, güne damga vuran kadınlar oldu. Nilüfer Açıkalın, İnci Aral, Mine Kırıkkanat, Canan Kaftancıoğlu ve Birsen Temir Saraç önceki gün öldürülen Emine Bulut şahsında kadın cinayetlerini kınadılar.

İstanbul seçimlerini değerlendiren CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu “Kahramanlara da, kahramanlaştırılmalara da karşıyırm. Eğer varsa kahraman varsa bu bize inanan 16 milyon İstanbulludur” dedi.
“Siyasette yeni dönemde neler olacak” başlıklı söyleşide konuşan Merdan Yanardağ ise “bu iktidarın siyasi ömrü tükendi” dedi.

Cehennem Mutluluğu

Edremit Eğitim Sen yöneticisi Kemal Yadırgı’nın yönettiği günün ilk söyleşisinde Evrensel Gazetesi ekonomi yazarı Bülent Falakaoğlu, “Türkiye bir büyürken en üstekiler üç kat büyüdü. İktidar en alttakileri de kredi kartıyla mutlu etti ama bu rüya bitti. Dünyanın en uzun çalışan ülkelerinden biri Türkiye. 1,5 milyon kişi haftada 72 saat çalışıyor. Yılda 2 bin kişi ekmek peşinde çalışırken ölüyor.

Sendikalaşmada yüzde 6’ya indi. Adeta cehennem mutluluğunda yaşıyoruz.
Köprüler, yollar, havayolları gibi övünülen bütün yatırımlar başımıza bela oldu” dedi.

Emine Bulut Son Değil!

“Bu ülkenin kendi kadınına yönelik savaşı devam ediyor. Özgecan’ın kaçırıldığı minübüste, belki kadın düşmanı zihniyet en önde ama hepimiz de en arka koltuktaydık. Bu savaşı sessizce izliyoruz” diyen Birsen Temir Saraç, arka arkaya üç etkili kadınla söyleşi yaptı.

Sanatçı ve yazar Nilüfer Açıkalın kadın ve yazın bağlantısı kurarken, Türk edebiyatının önemli ismi İnci Aral “1990’lı yıllarda yazdığım kitaplarda bugünleri anlattım. İnsanları ve hayatı sevmeli” dedi ve kadın cinayetlerinde kadına bakışın belirleyici olduğunu vurguladı.

“Anneler çocuklarını şiddet ve otoriter bir şekilde yetiştiriyor. Kız erkek ayrımı yapıyorlar, ortaya hastalıklı zihinler çıkıyor. Bu sürpriz değil” diyen gazeteci ve yazar Mine Kırıkkanat “Türkiye’nin yedi bölgesini, Kıbrıs’ın nerede olduğunu bile bilmeyen cahil bir nesil yetişiyor. Erkekler kadınlardan korkuyor” dedi.

Kaftancıoğlu: Sahici Ve Samimi Olduk

Edremit İlçe Başkanı Fatih Yusuf Yılmaz’ın yönettiği toplantıda CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu “Yerel yönetimler ve siyaset” başlığında seçim sonuçlarını konuştular.

Çok büyük bir izleyici kitlesinin katıldığı ve sık sık alkışlarla kesilen söyleşide CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı “31 Mart ve 23 Haziran’da başardığımız gibi bugün de ülkemizi talan eden bir iktidara karşı mücadele ederek birlikte başarabiliriz” dedi.

Konuşmasına Edremit Kitap Fuarı’nın önemini vurgulayarak başlayan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu “çıkışın olmadığı, çaresiz kaldığımı hissettiğim anlarda okuduğum kitaplarda umudun hiçbir zaman tükenmediğini gördüm. İnsanların hayal ettikçe hikayeler yazdıklarını, yazdıkları hikayelere inandıkça da o hikayelerin gerçeğe dönebildiğini gördüm” dedi.

Kaftancıoğlu şunları söyledi:

Kitaplarda  hep iyiler ve kötüler, ezenler ve ezilenler vardır.

21. yüzyılda da ezenle ezilenin, halktan yana olanla halkın karşısında olanların mücadelesi devam ediyor.

İnanarak mücadele edenler, inançla ve doğru bilgiyle yürüyenler, bunu ideolojiyle birleştirenler kazanıyor…

İstanbul seçimlerin de Türkiye seçimlerinin de bir mimarı varsa, bu mimar, hak hukuk adalet diyerek, insanları ayırmadan, Anadolu öğretisinin bir sonucu olarak insanların farklılıklarıyla yan yana durabileceğini, farklılığın zenginlik olduğunu gösteren Genel Başkanımızdır…

Sonuçlara bakarak ortaya çıkartılmaya çalışılan kahramanlara da, kahramanlaştırılmalara da karşıyım. Çünkü kahramanların var edildiği kitaplar, bugün iktidarına zorla okutulan tek adam kitaplarına dönüyor. Kahramanlaştırılanlar insan olma özelliğinden uzaklaşıyor. Kahraman siyasetçiler, hakimler, sanatçılar, polisler olmasın. Mücadele etsinler ve sadece görevlerini yapsınlar…
Kahraman diye başlatıyoruz sonra Sarayda başımıza bela oluyorlar…
Seçim sonuçlarına göre kahraman varsa bu İstanbul’da 16 milyondur, Türkiye’de de 82 milyondur…

Nasıl Başardınız?

“Nasıl başarıdınız” diye soruyorlar. İstanbul seçimindeki başarı ortak bir hikayenin ürünü. Eğer bulduğun her şeyi okuyup, duyduğun her şeyi sorgularsan, hayal kurmayı bilirsen başaramayacağın hiçbir şey yoktur!

“İstanbul’u Saraydan alıp halka vereceğiz” dediğimde, buna inanmıştım.

İnanırsanız ve çalışırsanız başarırsınız. Önce bir İstanbul hikayesi yazdık çünkü hayal kurmayı biliyorduk. Örgüt bu hikayemize inandı, sonra da 16 milyonu inandırdık…

Sahici ve samimi bir şekilde ne yapacağımızı anlattık. Tabi aklı ve bilimi de kullandık. Demokrasiye inandık ama demokrasiyle disiplini de karıştırmadık…

Kötüler çabuk pes etmez. Yine girdiler devreye…

Demokrasi istemiyorlar, çünkü demokrasi olursa yanlışlarınızı eleştirirler, kadınlar, gençler konuşur…

Onlar Hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukuku istiyorlar, biz hukukun üstünlüğü istiyoruz…

Konuşmalardan sonra CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na teşekkür plaketi veren Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Evet, İstanbul seçimlerinin de Türkiye’deki seçimlerde başarının kahramanları halkımızdır. Ancak şunu söylemeliyiz ki, Sayın Kaftancıoğlu bir il başkanın nasıl olması gerektiğini hepimize daha seçimler öncesi gösterdi. Parti içi süreçte, partinin kaosa sürüklenmesini durdurdu” dedi…

İktidarın Bir Yıllık Ömrü Var

Gazeteci Necdet Saraç’ın yönettiği ve “Siyasette yeni dönemde neler olacak” başlıklı söyleşide TELE 1 televizyonu Genel yayın Yönetmeni ve yazar Merdan Yanardağ “bu iktidarın siyasi ömrü tükendi, bir yıllık ömürleri var” dedi.

AKP’nin yönetemediğine ve  kendi içinde giderek büyüyen çatlağa dikkat çeken Merdan Yanardağ şunları söyledi:

Ahmet Davutoğlu “Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” dedi bu çok önemli ve ağır bir suçlama. Davutoğlu’nun vurguladığı dönem  7 Haziran ile 1 Kasım arası en kritik dönemlerden birini kapsıyor. Davutoğlu konuşmalı. Bu iddianın üzerine gidilmeli. Mevcut iktidar siyasi ömrünü tamamladı. Uzunca bir süredir yönetemiyordu, 23 Haziran sonrası bu daha da derinleşti. Bu iktidarın ömrü bir yıl, iktidar sanıldığı gibi güçlü değil. Siyasal İslam da kaybetti. Bu iktidardan kurtulmak için daha cesur olmak gerekiyor. Türkiye’nin demokratikleşmesi için mücadeleyi her alanda büyütmek gerekir…

Beğendiğim Yerde Çalarım

3. Edremit Kitap Fuarı’nda Antandros’a sahip çıkan bir grup gönüllü adına Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası üyesi Nevzat Kalender ve öğretim üyesi babası Necdet Kalender, “beğendiğim yerde çalarım” başlığı altında küçük bir keman dinletisi sundular. /Haber Merkezi

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.