banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

Balıkesir Ekonomisi Daha Çok Kırıldı

 

01 Şubat 2020 21:17
Balıkesir Ekonomisi Daha Çok Kırıldı

BASİAD, 2020 ekonomi beklenti raporunu değerlendirdi, Balıkesir ekonomisinin ülke ekonomisine göre daha çok kırılganlık gösterdiğini bildirdi. BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, “Balıkesir firmaları nakit akışını dengelemekte sorun yaşadı. Yılların birikimi Balıkesir için büyük değer taşıyan markalar konkordato ilan etti. Bankacılık açısından Balıkesir’de geri dönmeyen kredilere; kredi kartı borcunda artan geri dönmeme oranı eklenince Balıkesir’e finansal bakış açısı etkilendi. 2020 yılı içinde Balıkesir ekonomisi açısından sınav niteliğindeki husus, ticari kredi ve kredi kartı borcu ödenme oranına paralel Balıkesir’in fonlanma durumu ve beraberinde Balıkesir firmalarının nakit akışında sağladıkları ivme ve bilançoların likitide yönündeki hareketleri belirleyici olacak” dedi.

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) yönetimi, Ekonomik Değerlendirme ekibi tarafından hazırlanan ‘Balıkesir Ekonomisi 2020 Beklentileri Raporu’nu ele aldı.
BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, “Yılların getirdiği kırılganlıklar 2018’de dış bir şokla tetiklendi ve ekonomimiz zor bir dönemden geçti. Balıkesir için bu durumun en dramatik görünümü nakit akışında yaşandı. İç talepte yaşanan sıkışma, hemen her sektörü etkiledi. Sanayiciler dış piyasalara yöneldi. İnşaat sektörü ise ciddi bir kayıp yaşadı ve inşaat istihdamı yüzde 30 azaldı. Tarım sektörü de inşaattan sonra istihdam kayıplarının en yüksek olduğu ikinci sektör oldu. Perakende sektörü de zorlu bir dönemden geçti.
Kurda meydana gelen oynaklık, yüksek döviz borcu bulunan reel kesim şirketlerinin finansman maliyetlerini beklenmedik bir biçimde artırdı. Bunun sonucunda, reel sektör ve bankacılık sektörü yatırım finansman ihtiyaçlarını kısmak zorunda kaldı. Ülke olarak, yılların biriktirdiği dış borcun bir bölümünü ödediğimiz ve azalttığımız bir dönem geçirdik. Bütün bu dönemin sonunda, bazı kırılganlıklar devam etmekle beraber, ekonomi belli bir dengeye oturdu.

“Ekonomi 2019 İkinci Yarısından İtibaren Büyümeye Geçti”

2019’un ikinci yarısından başlayarak da, ekonomi, öncelikle tüketici güvenindeki toparlanmaya istinaden hareketlendi. Enflasyonun ve faizlerin düşmesi ve kredi büyümesinin başlamasıyla Türkiye yeniden iç talebin öncülük ettiği bir büyümeye geçiş yaptı. Bu kırılgan dönem Balıkesir ekonomisini ülke genel izlenimine göre nispeten daha kırılgan hale getirdi. Balıkesir firmaları nakit akışını dengelemekte sorun yaşadılar. Bunun sonucu yılların birikimi Balıkesir için büyük değer taşıyan markalar konkordato ilan etmek durumunda kaldılar. Bankacılık açısında Balıkesir’de geri dönmeyen kredilere; kredi kartı borcunda artan geri dönmeme oranı eklenince Balıkesir’e finansal bakış açısı etkilendi. 2020 yılı içinde Balıkesir ekonomisi açısından sınav niteliğindeki husus, ticari kredi ve kredi kartı borcu ödenme oranına paralel Balıkesir’in fonlanma durumu ve beraberinde Balıkesir firmalarının nakit akışında sağladıkları ivme ve bilançoların likitide yönündeki hareketleri belirleyici olacaktır. Global likidite bolluğu olması beklenirken; 2020 yılı Balıkesir Fonlaması için 2019 yılı negatif etkilerini azaltılması yönünde önemli performans gösterilmesi gereken bir yıl olacak. Balıkesir’de tarımda istihdam edilen nüfus yaklaşık yüzde 30’luk değeri ile tarım istihdamında Türkiye ortalamasının yüzde 10 üzerindedir. Gıda sanayi işletmeleri Balıkesir’de yüzde 33’lük payı ile tartışmasız liderliğini devam ettirmekte, buna bağlı olarak il genelinde elde ettiği katma değerin yüzde 40’na yakın bölümünü gıda ürünleri imalatından elde etmektedir. Tarım sektörü Balıkesir açısından gerek katma değer, gerekse istihdam açısından büyük öneme sahiptir. Tarım ürünleri üretim maliyetinin bu süreçte artmış olması 2020 yılında Balıkesir ekonomisinde tarıma bağlı nedenler başta olmak üzere istihdam artışı, ekonomik büyüme gibi alanlarda olumsuz etki yapması muhtemeldir. Bu nedenler ve bir tarım kenti olan Balıkesir’de tarım, tarıma dayalı gıda sanayi, tarım aletleri sanayi 2020 yılı için özel ilgi ve ülke genel politikalarından daha özellikli ivme kazandırıcı programlara ihtiyaç duymaktadır. Bu gelişmeler 2020 Balıkesir istihdamını olumsuz etkileme potansiyelindedir” dedi. Haberci Gazetesi

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.