banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

ÇİĞ SÜT SATIŞ TAVSİYE FİYATI AÇIKLANDI

 

28 Nisan 2021 06:05
ÇİĞ SÜT SATIŞ TAVSİYE FİYATI AÇIKLANDI

Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği açıklanan çiğ süt fiyatları ile ilgili açıklamada bulundu.

Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından konuyla ilgili açıklama şöyle: “1 Mayıs 2021-30 Haziran 2021 tarihleri arasında geçerli olacak çiğ süt satış tavsiye fiyatı açıklandı. Ulusal Süt Konseyi tarafından yapılan açıklamada fiyatın belirlenmesinde 25 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğinde yer alan sınıflandırma kriterlerinin dikkate alındığı belirtildi.

1 Mayıs-30 Haziran dönemi Ulusal süt konseyi çiğ süt satışı tavsiye fiyatı: Yağ değeri protein değeri sınıfı litre fiyatı: % 3,50 ve üzeri %3,10 ve üzeri A sınıfı 2,90 tl. %3,2-%3,5 arası  %3,0-%3,1 arası b sınıfı 2,85 tl. %3,2 den az %2,9-%3,0 arası c sınıfı 2,80 tl. Bu açıklama yetiştiricinin sorunlarına çözüm getirmemiş, aksine yetiştiricinin sorunlarını ve yükünü artırmıştır.

Dünya genelinde yaşanan pandeminin yarattığı ekonomik daralma, işletme girdilerinde ortaya çıkan fiyat artışları, mevsimsel süt üretimi artışına rağmen süt sanayicilerinin süt alımını azaltması ve 2021 yılında Gıda Komitesi tarafından belirlenen çok düşük çiğ süt satış fiyatı nedeni ile biz yetiştiricileri daha da zor günler beklemektedir.

Konseyin fiyat belirlemede dikkate aldığı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğinde yer alan sınıflandırma kriterleri 2022 yılında uygulanma konması gerekirken sürpriz ve hatalı bir zamanlama ile uygulamaya konmuştur. Ancak yetiştiricilerimizin işletmelerinde kalitesiz ve yetersiz kaba yem kullanımı nedeni ile A sınıfı olarak adlandırılan süt üretimi mümkün olmayacaktır.

Bu sebeple Ulusal Süt Konseyinin açıkladığı tavsiye fiyatı 5 kuruş artmış olarak değerlendirilebilir. Ayrıca çiğ sütün sınıflandırılmasına ilişkin numune alımı ve analizlerin kim tarafından ve nasıl yapılacağının belirli olmaması nedeni ile bu fiyat belirlemenin geçerliliği olmayacaktır.

Çiğ süt sınıflandırmasında yer alan kriterleri sağlayacak süt üretebilmek için yetiştiricilerin kaliteli kaba yemleri ve protein değeri yüksek fabrika yemlerini daha pahalıya alması gerekir. Bu da yetiştiricinin çiğ süt maliyetlerinin daha da artması demektir. Artan maliyetler ve değerine satılmayan süt nedeni ile yetiştiriciler geri dönülmez uçuruma itilmektedir.

Bu durumda yetiştiriciler işletmelerini küçültmek veya kapatmak dışında yapacak bir şey kalmamaktadır. Birkaç yıl içerisinde yetiştirici bulmak imkansız hale gelecektir.  Süt fiyatının belirlenmesinde etkili olan Gıda Komitesi enflasyon artışının tek nedeninin çiğ süt satış fiyatı olduğunu öne sürerek yetiştiricinin enflasyonun çok çok altında fiyat belirlenmesine sebep olmaktadır.

Bugün itibarı ile yetiştiricinin bir litre inek sütü maliyeti 3,30 TL/Lt civarında olduğu göz önüne alınarak Cumhurbaşkanımız ve Bakanımızın yapacağı değerlendirme neticesinde biz yetiştiricilerin maliyetleri göz önünde bulundurularak yeni bir fiyat belirlenmelidir.” /Haber Merkezi

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.