banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

3 Mayıs Milliyetçiler Günü Kutlu Olsun

 

04 Mayıs 2021 16:00
3 Mayıs Milliyetçiler Günü Kutlu Olsun

Balıkesir Ülkü Ocakları İl Başkanı Kazım Çalışkan’ın 3 Mayıs Milliyetçiler Günü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yayımladı.

Çalışkan yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Sene 1940, II. Dünya savaşı kapımıza dayanmış, devlet bütün dikkatini dış tehlikeye çevirmiştir. Maşa varken ellerini yakmak istemeyen emperyalistler, amaçlarına ulaşmak için yerli işbirlikçileri aracılığıyla Türk devletine hain bir tuzak hazırlamışlardır.

Atatürk’ün ölümünden sonra O’nun kurmaya çalıştığı milli devlete ve Türk Milliyetçiliğine karşı sinsice yürütülen ve halen de tüm şiddetiyle devam eden saldırılar, işte bu zamanda başlamıştır. 1940’lı yıllarda Giritli Ahmet Cevat Emre, Pertev Naili Boratav, Sabahattin Ali gibi komünistlerin faaliyetlerini arttırdıkları ve devlet içinde kadrolaşmaları hızlandırdıkları, hükümetin de bunlara kayıtsız kaldığı görülmüştür.

Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel, Türk Milliyetçilerinden gelen tepkilere kulak tıkamış, hatta II. Dünya Savaşının şartlarını bahane ederek bu kişilerin faaliyetlerine göz yummuştur. Atatürk’ün kurduğu milli devletin Kızıl güdümlü hainlerce yıkılmaya çalışılmasına Türk Milliyetçilerinin tepkisi çok sert olmuştur.

Atsız Bey, Orhun Dergisinin 1 Mart 1944 tarihli 15.sayısında “Başvekil Saraçoğlu Şükrü’ye Açık Mektup” diye başlayan yazısında ilk kez kamuoyu önünde açıkça komünist eylemleri Başbakana şikâyet etmiştir. Aynı derginin 16.sayısında da “Giritli Ahmet Cevat Emre, Pertev Naili Boratav, Sabahattin Ali ve Sadrettin Celal Antal’ın” Komünist faaliyetlerini tek tek açıklamış ve bunlara göz yumduğu için Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’i istifaya davet etmiştir. Nihal Atsız’ın mektupları bütün yurtta yankılanmış, Türklük şuuru şaha kalkmış ve komünizmi protesto mitinglerinin yapılmasına vesile olmuştur.

Bu olaylar üzerine Millî Şef döneminin Millî Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel, Sabahattin Ali ve Falih Rıfkı Atay’ı kışkırtarak Atsız aleyhine dava açtırır. Ankara’da 26 Nisan 1944 günü başlayan ilk duruşmada salon Milliyetçi gençlerle dolar, bu ilgi davanın siyasî bir mahiyet kazanacağının ilk işaretidir. Olaylar, Atsız’ın hakkında açılan dava için Ankara’ya geldiği sırada başlar. Irkçılık- Turancılık davasının ikinci duruşmasının yapılacağı 3 Mayıs 1944 günü öncesinde yüzlerce üniversiteli genç, Atsız’ın Ankara’da gecelediği otel önünde toplanır. Bu heyecanlı gençlik grubunun eylemi, iktidarı telaşa düşürür.

3 Mayıs 1944’te başlayan ikinci duruşmada Sabahattin Ali gençlere hakaret etmek isteyince, salonda bulunan DTCF Felsefe bölümü öğrencilerinden Osman Yüksel Serdengeçti tarafından tokatlanır. Duruşmanın ikinci oturumunda Atsız’ın konuşması sırasında dinleyici gençlerden birinin “Kahrolsun komünistler” diye slogan atması, izleyenleri harekete geçirir ve mahkemeden ayrılan yüzlerce genç, Anafartalar’dan Ulus’taki Heykel yönüne doğru yürüyüşe geçerler. Ulus Meydanı’nda millî marşlar söylenir ve komünizm aleyhine sloganlar atılır.

3 Mayıs 1944 Çarşamba günü Ankara’da 140 – 150 kadar üniversite öğrencisi nezarete alınır. Bu gösterinin millî güvenliği tehdit ettiği iddiası ile “ırkçılık-turancılık dâvası” gündeme getirilir. Aralarında Alparslan Türkeş, Zeki Velidi Togan, Nihal Atsız ve Nejdet Sançar gibi öğretmen, doktor, üniversite hocaları ve öğrencilerinin de bulunduğu sanıklar, Sansaryan Han’daki Tabutluk adı verilen hücrelerde türlü işkenceler gördüler.

Rahmetli Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in tırnakları sökülmüş, Reha Oğuz Türkkan’ın bir gözü kör olmuş, Hüseyin Namık Orkun hayatı boyunca süren ızdıraplara maruz kalmış, diğer tutuklulara da benzeri insanlık dışı işkenceler reva görülmüştür.

1944’de başlayan Irkçılık-Turancılık Davasında mahkeme çeşitli mahkûmiyet kararları vermiştir. Ancak Yargıtay bu kararları bozmuş ve tekrar görülen dava 31 Mart 1947’te tüm sanıkların beraatıyla sonuçlanmıştır. Gerçi bu beraat kararıyla işkencelerin bıraktığı izler silinmemiş, Reha Oğuz Türkkan’ın kör edilen gözü geri gelmemiştir. Ancak Türklük Meşalesinin aydınlığında başlayan milli şahlanışın önünde hiçbir kuvvetin duramayacağı herkes tarafından anlaşılmıştır. 3 Mayıs 1944’te Atsız’ın başlattığı kıvılcım, Ülkücüler tarafından güçlendirilerek Alparslan Türkeş’in önderliğinde harlamış, dokuz ışığın aydınlığı dünya Türklüğünün kutup yıldızı olmuştur. Bu vesileyle Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş ve Atsız Bey başta olmak üzere bizlere bu kutlu davayı miras bırakan kahramanları rahmetle anıyor, Tüm Türk dünyasının 3 Mayıs Milliyetçiler Gününü tebrik ediyorum.

O halde yılgınlığa asla yer yok kitabımızda… Nice 3 Mayıslarda el ele, gönül gönüle…” /Melek Babacan

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.