banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

PETROL-İŞ, “BAGFAŞ’IN KAPATILMASINA KARŞIYIZ!”

 

21 Haziran 2021 09:36
PETROL-İŞ, “BAGFAŞ’IN KAPATILMASINA KARŞIYIZ!”

Petrol-İş Sendikası, denizi kirlettiği gerekçe gösterilerek kapatılması kararıyla gündeme gelen Bagfaş için ses yükseltti.

Petrol-İş Sendikası Bandırma Şubesi, Bagfaş’ın kapatılması kararını protesto etti. Fabrikanın önünde gerçekleştirilen protestoda fabrika çalışanları ve aileleri de yer aldı. Konu ile ilgili basın açıklamasını okuyan Petrol-İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı İlyas Satırlı, Bagfaş’ın kapatılmasına izin vermeyeceklerini belirtti. İlyas Satırlı, “Yüzlerce BAGFAŞ işçisinin ekmeğinden olacağı ve Bandırmalıların gelir kaybına uğrayacağı bir karar, gerçek çözüm olmayacak aksine yeni sorunlara yol açacaktır,” ifadesinde bulundu.

Basın açıklamasından öne çıkanlar şu şekilde;

“Marmara Denizi’nde bir süredir ortaya çıkan deniz salyası sorunu en başta Bandırma halkını üzmektedir. Marmara Denizi, bizlere geçmiş kuşaklardan miras kalan büyük bir doğal zenginliğimizdir. Marmara’nın ölmesine izin veremeyiz. Bu çerçevede, gereken önlemler derhal alınmalı, teknik çalışmalar devreye sokulmalı ve ihtiyaç duyulan yatırımlar için kolaylıklar sağlanmalıdır.

Deniz salyası ve atık sorununun giderilmesi için başta devlet kurumları ve sanayi tesisleri olmak üzere hepimize büyük sorumluluk düşmektedir. Bu sorumluluğun gereği tereddütsüz yerine getirilirken, sanayimizin ve çalışanlarımızın zarar görmemesi, Bandırma halkının herhangi bir gelir kaybına uğramaması temel öncelik olmalıdır. Bu temennimizi, bir süredir deniz salyası sorunu ile BAGFAŞ’ın isminin birlikte anılması ve bu tesisin 50 gün sonra faaliyetlerinin durdurulacağına ilişkin tebligat yapılmasına istinaden tekrar dile getiriyoruz.”

Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş. – Bagfaş, 1969 yılından beri Bandırma’da faaliyet gösteren ülkemizin en önemli gübre fabrikalarından birisidir. Türkiye’de ve dünyada aynı sahada hem fosfatlı hem de nitratlı kimyevi gübre üreten tek sanayi kuruluşudur. 770 bayisi ve Avrupa’ya yaptığı ihracat ile sadece Bandırma’nın değil Türkiye ve dünyanın en önemli markalarındandır.

Bagfaş, sadece faaliyet gösterdiği işkoluna ve Bandırma’ya değil, ülkemiz sanayisine ve tarımına yıllardır büyük katkılarda bulunmaktadır. Bagfaş, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesinde yer almaktadır. Ürettiği katma değer ve yarattığı istihdamla hem ekonomiye hem de Bandırma’ya fayda sağlamaktadır.

12 Haziran’da Balıkesir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından işletmenin tüm faaliyetlerinin 50 günlük sürenin sonunda durdurulacağı hususu Bagfaş’a tebliğ edilmiştir. Bizler Bagfaş çalışanları olarak buna karşıyız.

Bagfaş’ın faaliyetlerinin durdurulması, Bandırma’ya ve bu işyerinde çalışan işçiye ceza kesmek anlamına gelecektir. Çağrımız yaşanan soruna, işçisiyle esnafıyla tüm Bandırma’nın zarar görmeyeceği şekilde çözüm bulunmasıdır. Yüzlerce Bagfaş işçisinin ekmeğinden olacağı ve Bandırmalıların gelir kaybına uğrayacağı bir karar, gerçek çözüm olmayacak aksine yeni sorunlara yol açacaktır.

Bagfaş yönetiminin ve mülki idarenin ortak bir yaklaşımla, gerekli teknik ve bilimsel çalışmaları yapmasını bekliyoruz. Bu çalışmalar sonucunda ihtiyaç duyulan önlemlerin alınabileceğini ve çevreye verilen zararın giderilebileceğini düşünüyoruz.

Bagfaş işyerinde çalışanların ve çevrenin korunmasını gözeten üretim ile Bandırma’ya ve ülkemiz ekonomisine katkı sunmaya devam etmesini istiyoruz. Buradan bölgemiz Milletvekillerimize seslenmek istiyoruz; Bagfaş İşyerine ve çalışanlarına sahip çıkın. İşimize, işyerimize, denizlere ve çevreye sahip çıkıyoruz!” /Ahmet Türkmen-Umut Osman Sunci

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.