banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

ESNAFIN BAYRAMI

 

15 Eylul 2021 12:19
ESNAFIN BAYRAMI

Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı bu yıl Balıkesir’de 34. kez kutlandı.

Ahilik kültürünün tanıtılıp yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla bu yıl 34’üncüsü kutlanan Ahilik Haftası Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Balıkesir’de 50 bin esnafın temsilcisi 84 esnaf odasının başkanları ve Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, Vali Hasan Şıldak’ı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz’ı ziyaret etti.

Kortej Büyük İlgi Gördü

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi önünde mehteran öncülüğünde başlayan kortej yürüyüşüne katılım üst düzeyde gerçekleşti.

Kortejdeki protokol üyeleri ve esnaf başkanları, Milli Kuvvetler Caddesi’nden Zağnos Paşa Meydanı’na esnaf ve vatandaşları selamlayarak yürüdüler.

Zağnos Paşa Meydanı’nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Mehter Takımı’nın kahramanlık marşı gösterileri ile Fatih İlköğretim Okulu öğrencilerinin halkoyunu gösterileri meydanda toplanan vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Mehteran gösterilerinin ardından günün anlam ve önemi hakkında konuşan Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem Ahiliğin; iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin yardım severliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzen olduğunu anlattı.

Programda konuşan Vali Şıldak, “Bugün Ahilik Haftamızın başlangıcı; bir başka deyişle esnafımızın bayram günüdür. Esnafımızın senede bir hafta da olsa daha çok hatırlandığı, sorunlarının gündeme getirildiği bir yıl dönümü olarak kutlanıyor. Tarihimizin derinliklerinden gelen kültürümüz, inancımız, en temel değerlerimiz; esnafımızın ruhunda, hayatında ve ticari ilişkilerinde sergilediği en büyük meziyetlerin, en önemli hasletlerin kültürümüzün bir yansımasının göstergesi, Ahilik Teşkilatının yapısında vücut bulmasıdır. Her şeyden önce dayanışmanın, iyi ahlakın, yardımlaşmanın, kendi arasındaki güç birliğinin, etik kuralların, ahlaki kuralların en iyi şekilde uygulamaya geçirilmesidir. O günlere baktığımızda atalarımızın bize emanet ettiği bu topraklarda pek çok emanetleri var. Bunlardan biri de işte Ahilik Kültürüdür, esnaf ilişkileridir, esnaf-müşteri ilişkileridir. Bu anlamda alacağımız dersleri bu hafta boyunca yapılacak etkinliklerle yeni kuşaklara aktarma ve esnafımızın bunları yaşayıp, yaşatma noktasındaki iradesini de tazeleyecektir. Ahilik gününden benim anladığım budur. Esnaflık, vatandaşlarımızın pek çoğunun sürekli irtibatta bulunduğu, ihtiyaçlarını karşılamadan öte ürün ve hizmet olarak vatandaşlarımıza sundukları, satış yaptıkları mal ve hizmetlerin ötesinde aynı zamanda güzel ahlakı, iyi ilişkileri, sosyal münasebetleri de yansıtan, o mahallenin, o muhitin kültürünün oluşmasında, ortak değerlerinin şekillenmesinde önemli işlevi olan bir kurumdur. Çocukluğumuzdan beri mahallemizdeki bakkalı unutamayız. Bir kurum, bir alışveriş kültürü vardır. Bütün bunlar bize mal olmuş, toplumumuzu şekillendiren en önemli özelliklerimizdendir.” dedi.

Konuşmada pandemiye de değinen Şıldak, “Esnaflarımız son 1,5 yıllık dönemde Balıkesir’imizde de büyük sıkıntılar, büyük zorluklar yaşadı. Pandemi sürecinde hep birlikte yaşadığımız o zorlukların kat ve kat daha fazlasını bizzat yaşayarak bugüne ulaştılar. 1 Temmuz’dan itibaren ülkemizde şükürler olsun ki daha rahat, daha huzurlu, ticari ve sosyal hayatın daha canlandığı bir dönemi hep birlikte yaşıyoruz. İnşallah yeni bir kapanma, yeni bir ağırlaştırılmış tedbir dönemi olmaksızın hastalığın kontrolünü kaybetmeden ve tabi ki bunu yaparken tedbirlere muhakkak uymak suretiyle, aşılarımızı da tam olarak zamanında yaptırarak daha güzel günlere ilerlemek istiyoruz. Ben bu vesileyle burada bulunan ve İlimiz genelindeki esnaflarımızı temsil eden oda başkanlarımız nezdinde her bir esnafımızın ailesi ve çalışanlarıyla birlikte Ahilik Haftasını gönülden tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yılın Ahisi, Kalfası ve Çırağına Ödül

Yapılan konuşmaların ardından Yılın Ahisi ödülüne layık görülen Keçecilik mesleğiyle uğraşan Recep Agen’e, Yılın Kalfası seçilen Kuaför Rümeysa Duran’a ve Yılın Çırağı seçilen Oto Elektrikçisi Buğra Ercan’a plaketleri Vali Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve BESOB Başkanı Fehmi Erdem tarafından verildi.

Tören sonrasında 5 bin kişilik pilav ayran hayrı yapılırken, protokol üyeleri esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinlediler. /Memet Koşar

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.