banner11

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

“Okullarda Oldukça Fazla Sorun Yaşanıyor”

 

22 Eylul 2021 19:56
“Okullarda Oldukça Fazla Sorun Yaşanıyor”

Balıkesir Tabip Odası ‘3. haftaya girerken okul sağlığı ve COVİD-19’ konusunu değerlendirdi. Türkiye’nin okullarını en uzun süreli kapalı tutan ülkelerin ilk sıralarında yer aldığına yer verilen açıklamada şu hususlara yer verildi: “Kapatılma süreçlerinde uygulamaya konulan uzaktan eğitimlerde başarı sağlanamamış, ülke nüfusun yaklaşık yüzde 25’nin eğitim hakkı engellenmiştir. Bu süreçte okulların açılması ve örgün eğitimin devamı kararı esas olarak olumlu bir gelişmedir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve daha birçok saygın kuruluş sayısız rapor ve açıklama ile okulların basit önlemlerle açılabileceğini belirtmişlerdir.  DSÖ Avrupa Bölgesi 2 Temmuz 2021’de UNICEF ve UNESCO ile birlikte toplantı düzenleyerek güncellenmiş önerilerini yayınlamış ve 2021-2022’de okul kapanmalarının en aza indirilmesi için gerekli hazırlıkların yaz aylarında yapılmasını önermiştir.

Meslek örgütümüz de okulların açılmasında yapılması gereken hazırlıklar ve düzenlemeler konusunda kapsamlı bir rapor yayınlamış, Tabip Odamızca Okul altyapısı ve derslik sayıları ve sınıf mevcutlarının azaltılması, aşılama hızı, filyasyon çalışmaları, bulaşları önleyecek taşıma koşullarının oluşturulması, maske, mesafe, hijyen koşullarına dair birçok konuda öneride bulunulmuştur.

Türkiye’de okullar 6 Eylül’de açıldı ve iki haftadır oldukça fazla sorun yaşanmaktadır. Öğretmen ve eğitim personelinin aşılanmasında istenilen düzeylere ulaşılamazken (ilimizde yüzde 90’larda), kronik hastalık dışında isteğe bağlı hale getirilen 12 yaş üstü Covid-19 aşılamalarına okulların açılmasından sonra başlatılabilmiştir. Pandemi öncesi döneme göre sınıflarda bulunan öğrenci sayıları azaltılmadan, fiziki düzenlemeler, ders araları ve havalandırma koşulları düzenlenmeden, temizlik görevlisi sayıları artırılmadan, öğrenciler ve personel için kriterlere uygun maske dahi temin edilmeden okullar açıldı. TTB ısrarla sınıf kapasitelerinin 30 öğrencinin altına düşürülmesi hususunu vurgulamasına rağmen bu konuda etkin bir çalışma yapılmadığı görülmüştür. Pandemide yurt ve pansiyonda kalacak öğrenciler için ne gibi düzenlemeler yapıldığı konusu da belirsizdir.

Eğitimin devamında Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen PCR tarama testi ne ölçüde hayata geçirilebilmektedir? PCR testine yönelik uygulama yalnızca kağıt üzerinde kalmıştır. Tarama amaçlı hızlı antijen testleri konusunda bir çalışma yapıldı mı? Testlerin nerede, nasıl, hangi koşullarda yapılacağı ve takibinin nasıl olacağına dair belirsizlik devam etmektedir.

Okul idareleri öğrenci ve velilerin HES kodu takibini yapmalıdır. UNICEF’in önerdiği veliler, öğrenciler ve öğretmenlerle bilgi paylaşım mekanizmaları oluşturuldu mu? Kaç sınıf kapatıldı? Kaç öğrenci karantinaya ayrıldı? Karantina, izolasyon ve filyasyon süreçleri ne şekilde organize edildi? Filyasyon çalışmaları ne ölçüde etkin bir şekilde uygulanabiliyor? Yakın temaslı, temaslı, izlemlerinde cevap bekleyen sorunlar için etkin çözümler üretilemedikçe bu konudaki kaygılar artacaktır. Karantinaya ayrılan öğrencilerin kaç tanesi algoritmada belirtilen sözlü bilgilendirme için aranmıştır? Rehberdeki algoritmalar uygulanmıyor mu? Geçtiğimiz iki haftada karantinaya ayrılan öğrenci sayısının fazlalığı konusunda ne gibi çalışmalar planlanmıştır? Vaka çıkınca mı çözüm oluşturulacaktır? Okullarda Milli Eğitim Bakanlığı algoritmasına göre aynı sınıfta iki öğrenci PCR pozitif olduğunda karantina uygulaması yapılması gerekiyor. Öğrenciler bazı dersleri farklı sınıflardan oluşan gruplarla alıyor. Velilerden gelen geri bildirimlerde sadece sınıf bazında karantina uygulandığı, aynı iki öğrenci ile farklı derslerde bir arada olan diğer şubelerdeki öğrencilere karantina uygulanmadığı belirtiliyor. TTB önerilerini paylaşırken farklı sınıflardaki öğrencilerin bazı dersler için birleştirilmemesine, sınıfların izole kalmasına bu nedenle özel vurgu yapmıştı. Bu tür ortaya çıkabilen sorunlara çözüm getirilememesinden dolayı veliler oldukça kaygılıdır.” /Haber Merkezi

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.