banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

Tabip Odası’ndan Aile Hekimlerine Destek

 

09 Ekim 2021 22:26
Tabip Odası’ndan Aile Hekimlerine Destek

Balıkesir Tabip Odası yönetimi tarafından yapılan açıklamada, Aile Hekimlerinin haklı mücadelesinin desteklendiği bildirildi.

 Bir buçuk yılı aşkın süredir pandemi ile ilgili meslektaşları ve halkın sağlığını korumak, sorunları dile getirmek, yapılan yanlışları ya da eksiklikleri anlatabilmek ve olması gerekenleri ilgililere duyurabilmek için çaba sarf ettiklerinin belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“190’ı Hekim olmak üzere 474 sağlık çalışanını kaybettiğimiz bu süreçte  hekimler yoğun çaba içinde iken bakanlık çıkardığı yeni yönetmelik ile Aile Hekimlerini susturmaya çalışmaktadır. Bu Yönetmelik 1. Basamağa vurulan bir prangadır ve 2021 yılında 1. basamakta kölelik düzenini tanımlamaktadır. 1 Temmuz 2021’de yürürlüğe giren yönetmelik pandemi sürecinde mesleki bağımsızlığı ortadan kaldırırken; özverili sorumluluk alan Aile Hekimlerinin iş güvencemizi ortadan kaldırmakta, kişisel hakların ihlali ve tehdit altında çalışmayı ve angarya çalışmayı, özlük haklarımızda gerilemeyi ve ücret düşüklüğünü getirmektedir.

Bu yönetmelik ile Toplum sağlığını ve sağlık çalışanlarının haklarını savunan, doğru bilgilere ulaşılmasını sağlamaya çalışan, taleplerini, görüş ve çözüm önerilerini, basın ve sosyal medya aracılığıyla  dile getiren Aile Sağlığı Merkezi (ASM) sağlık çalışanlarının sözleşmeleri ne yazık ki feshedilecektir. Bu süreçte şayet bir başarıdan söz edilecekse bu; yaşamını  kaybeden saygıyla andığımız canlarımız, meslektaşlarımız başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına aittir.

Buna rağmen reva görülen; emeğe saygısız, hürmetsiz, değer bilmeyen anlayışla bilinçaltını yansıtan Aile Hekimlerinin cezalandırılmalarını amaçlayan uygulamayı asla kabul etmiyoruz. Anayasa ve ülkemizin kabul ettiği evrensel yasal düzenlemeler ile güvence altına alınan ifade özgürlüğü hiçe sayılarak sağlık çalışanlarının ifade özgürlüğü ve görüş açıklama hakları,  30.06.2021 tarih ve 31527 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile ortadan kaldırılmaktadır.

Çifte Standart

7 Ekim 2021 tarihinde Anayasal haklarını kullanmak için İstanbul Aile Hekimliği Platformu tarafından bu haksız uygulamalara karşı düzenlenen miting İstanbul Valiliğince gerekçe gösterilmeden uygun bulunmamıştır. Oysa aynı İstanbul Valiliği hiçbir kural tanımayan, fiziksel mesafe kurallarına uymayan maske takmayan, aşı olmayan bir grubun aşı karşıtı mitingine izin vermiş, tüm hukuksuzluğa göz yummuştur. Bu çifte standartlı uygulamayı kınıyoruz. Akıl ve bilim dışı, baskı ve ceza yönetmeliğine karşı hakları, şeffaflık, doğruları söylemek ve halkın sağlığını korumak için, İstanbul Aile Hekimleri Platformunun sendikal hakları olan iş bırakma eylemini destekliyoruz.” /Haber Merkezi

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.