banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

Sağlık Sisteminde Büyük Kriz Kapıda!

 

12 Ekim 2021 13:07
Sağlık Sisteminde Büyük Kriz Kapıda!

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, son dönemlerde tüm Türkiye’de artan doktor istifalarına dikkat çekti.

Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’de de ciddi doktor yetersizliği olduğunu ifade eden Aytekin “Şehir Hastanelerini yaptılar, ama doktor atamadılar. Üniversite hastanelerinde branş hekimleri gidiyor. Çok sayıda hekim istifa ediyor.  Türkiye sağlık sisteminde büyük krize gidiyor. Doktorların özlük hakları korunmuyor, Balıkesir’de çok sayıda tabip açığı var. Millet hastane kuyruklarında mağdur oluyor. Böyle giderse Balıkesir’de doktor kalmayacak.” dedi.

CHP’li Aytekin’in açıklaması şöyle: “Tüm Türkiye’de pandeminin de etkisiyle doktorların iş yükü arttı. Yeni doktor da atanmıyor. Bunun sonucunda halk hastane kuyruklarında sağlığına kavuşmayı bekliyor. Doktor sayısı azalınca, kalan doktorlara üç dakikada bir yeni randevu verin deniliyor. AKP’nin şehir hastaneleri kara deliği, önce ekonomiyi, sonra hastaları en sonunda da doktorları vurdu. İstifa eden doktorların sayısında rekor artış var. Sağlık bakanı sosyal medyadan bildirim yapmayı sorumluluk olarak görüyor. Bilgilendirmenin yanında, meslektaşları ise yaşadıkları sorunlara çözüm bekliyor.

 

En Sonunda Hekimliği Bitirdiler

Balıkesir yaş ortalaması yüksek bir şehir. Dolayısıyla bazı branşlara özel ihtiyaç var. Örneğin kardiyoloji yetersiz, kalp damar cerrahisi yetersiz, il genelinde onkoloji büyük problem. Her sabah, Bursa’daki hastanelere hastalar gidiyor. Üniversite hastanesinde doktorlar gittiği için bazı bölümler hasta kabul etmiyor. Bütün devlet hastanelerinde olduğu gibi Balıkesir genelindeki hastanelerde de doktorların üzerinde aşırı iş yükü var. 1.5 yıldır yönetemedikleri pandeminin sonucunda bir yandan vaka sayısı artıyor, bir yandan diğer hastalar tedavi olmaya çalışıyor.

AKP’nin hayatın her alanında yarattığı yıkım, şimdi de doktorlara geldi. Tıpta Uzmanlık Sınav sonuçlarına baktığımızda, yeni doktorların tercih ettiği bölümler de plastik cerrahi, deri hastalıkları, göz hastalıkları oluyor. Yetişen genç doktorlar, iş yüklerindeki yoğunluk, güvencesizlik ve şiddet gibi olayların sürmesi sebebiyle kendilerince daha risksiz alanlara yöneliyor. Burada kendilerinde suç yok. Suç veya hata 19 yıldır sağlıkta dönüşüm politikası derken, hastaneleri doktorsuz bırakmayı başaran AKP iktidarıdır. Tıp Fakültelerindeki kaliteyi düşürenlerdir. Doktorları güvencesiz bırakanlardır.

Nitelikli Göç Veriyoruz

Bir hekim üç dakikada, gözlem mi yapacak, şikayet mi dinleyecek, teşhis mi koyacak, tedavi mi uygulayacak? Gencecik zihinler, kendilerine yatırım yapıp tıp eğitimi alıyor. Ardından ilk fırsatta yurtdışına gidiyor. Çünkü yurtdışında yaptıkları meslek saygın bir meslek olarak görülüyor. İnsanca standartlarda çalışıyorlar.

Türkiye Sağlık Sisteminde Büyük Krize Gidiyor

Türkiye sağlık sisteminde büyük bir krize gidiyor. Bu iş yükü ile pandemiyle mi uğraşılsın, diğer hastalara mı bakılsın bilinemiyor. Sağlıkçılar için acil eylem planı yapılması ve tedbirlerin alınması gerekiyor.” /Haber Merkezi

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.