banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

“Tarım ve Hayvancılıkta Balıkesir’i Kalkındıracak Projeler Hazırlamalıyız”

 

16 Ekim 2021 00:57
“Tarım ve Hayvancılıkta Balıkesir’i Kalkındıracak Projeler Hazırlamalıyız”

Balıkesir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğini ziyaret eden Ak Parti Balıkesir İl Başkanı Dt. Ekrem Başaran, Tarım ve Hayvancılık’ta Balıkesir’in önemli bir lokasyona sahip olduğunu söyledi.

Ak Parti Balıkesir İl Başkanı Dt. Ekrem Başaran, Ak Parti İl Başkanlığı Tarım Komisyonu üyeleri Sezai Doğan, Fatih Güngör, Mehmet Barış ve Sosyal Politikalar Birimi Başkan Yardımcısı Tayfun Deniz ile birlikte Balıkesir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğini ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Başkan Başaran, Balıkesir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Çetin ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Balıkesir’de tarım ve hayvancılık konusunda yapılması gereken çalışmalar ve projeler hakkında görüş alışverişinde bulunarak, Balıkesir’de tarım ve hayvancılık konusunda projeler geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Pandemide Güçlü Sağlık Ve Tarım Altyapısı Sayesinde Sıkıntı Yaşamadık…

Ak Parti İl Başkanı Dt. Ekrem Başaran, Dünyayla birlikte Türkiye'yi de etkisi altına alan salgın döneminde sağlık ile gıda ve tarım sektörünün öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, "Türkiye olarak her iki alanda da girdiğimiz imtihandan alnımızın akıyla çıktık. Tarım ve gıdada kendi kendine yeterli olmanın üstünlüğünü gördük. Gelişmiş ülkelerin dahi çaresiz kaldığı sıkıntıları güçlü sağlık ve tarım altyapısı sayesinde kolayca göğüsledik. Pek çok ülkede raflar boş kalırken, temel ihtiyaçlar karşılanamazken ülkemizde hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadık, çünkü Türkiye kendi ihtiyacını karşılamanın ötesinde üretim gücüne sahip bir ülkedir. Yaşadığımız tecrübe bize tarım sektöründeki projelerimize çok daha sıkı sarılmamız gerektiğini göstermiştir” dedi.

Kadın ve Gençlerimize Yönelik Ciddi Destekler Var…

Gençlerin ve kadınların tarım sektöründe daha etkin olmaları için özel destek programları geliştirdiklerini, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünerek verimsizleşmesini önceleyecek tedbirler aldıklarını dile getiren Başaran, Ak Parti olarak üretim potansiyeli yüksek ovaları özel koruma altına alarak yanlış kullanımlar sebebiyle arazinin bozulmasını engellediklerini söyledi. 

Yem ve Gübre Konusunda Projeler Üretebiliriz…

Balıkesir’in tarım ve hayvancılık konusunda çok önemli bir konuma sahip olduğunu belirten Başkan Başaran, “Balıkesir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğimiz gibi, tarım ve hayvancılıkta birlik ve kooperatif yapılarını arttırmamız gerekiyor. Bu bize bugün sıkıntı gibi görünün yem ve gübre ihtiyacını kendi çabalarımızla karşılama imkanı sunacaktır. Yem üretimi noktasında yüzde 50 dışa bağımlı durumdayız. Ama, planlı ve projeye dayalı üretimi arttırırsak maliyetlerimizi aşağıya çekebiliriz. Aynı şey gübre için de geçerli. Bu konuda da Devletimizin sağladığı destek projelerini, bir araya gelerek kuracağımız işletmelerle başarıya ulaştırabiliriz. Tarım Bakanlığımızın, Tarım ve Hayvancılık konusunda birçok destekleyici projeleri var. Bunlardan faydalanabiliriz.

Devletimiz Her Daim Çiftçimizin Yanındadır…

İl Tarım Müdürlüğümüz bu projeler konusunda her zaman çiftçimize gereken kolaylığı sağlıyor. Bu konuda istekli ve birlik içerisinde hareket edersek tüm zorlukların üstesinden gelebiliriz. Değerli Başkanımız Hasan Çetin ve Yönetim Kurulu arkadaşlarımızın bahsettiği konuları hayata geçirecek çalışmalar yapmalıyız. Damızlık Hayvan Yetiştiriciliği, Süt Üreticiliği, Bilinçli Tarım Uygulamaları ve Yem Üreticiliği konularında Devletimiz her daim Çiftçimizin yanında, destekleyicidir. Yeter ki bizler, bu konuda adımlarımızı atalım.

Tarım ve Hayvacılık’ta Yeni Atılımlar Yapabiliriz…

Örnek verecek olursak; Tarım İl Müdürlüğümüzün büyük destek verdiği, çiftçilerimizi tek çatı altında toplayarak süt tozu, peynir ve diğer süt ürünleri üretim ve işleme tesisi kurabiliriz. Yem konusunda da birlikler ve kooperatifler kurarak, çayır ve meralarımızı üretim sahalarına dönüştürebiliriz. Bugün burada istişare ettiğimiz konuları Ankara’da Bakanlığımız ve Genel Merkez İl Başkanları toplantımızda mutlaka gündeme getireceğim. Balıkesir’imizin tarım ve hayvancılık konuşandaki gücünü biliyoruz. Önemli olan bu gücü ortaya çıkarmaktır. Bunun için de daha sık bir araya gelmeliyiz, kadınlarımızı ve gençlerimizi de bu çalışmaya dahil ederek, birlik ve beraberlik içerisinde bunu başarabiliriz. Bu vesile ile 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Gününü kutluyorum” dedi. /Haber Merkezi

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.