banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

VERGİ YÜKÜ ÇALIŞANLARIN SIRTINDA KALDI

 

04 Kasım 2021 16:48
VERGİ YÜKÜ ÇALIŞANLARIN SIRTINDA KALDI

CHP’nin milyonlarca çalışanın ücretlerinin daha adil vergilendirilmesi için verdiği kanun teklifi Cumhur İttifakı oylarıyla Meclis’te reddedildi.

Kanun teklifini TBMM’ye sunan ve gündeme alınmasını isteyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın “ fedakarca çalışan insanlarımızın omuzundaki yükü alalım” çağrısı Cumhur İttifakı milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmasında Türkiye’de bir ekonomik buhran yaşandığı ve son 3 yıldır da AK Parti iktidarının vatandaşlara enerji buhranı yaşattığını söyledi. “Vatandaşlarımız bu buhran altında eziliyor” diyen Ahmet Akın, şöyle devam etti:

“İktidar sanki hiçbir şey yokmuş, her şey güllük gülistanlıkmış gibi milletin gözünün içine baka baka ‘Fedakârlık yaptık’ diyor. Burada Türk milletinin huzurunda söylemek istiyorum. Bir fedakârlık var, o fedakârlığı da yapan milletin ta kendisidir, AK PARTİ iktidarı değil. Evine ekmek götüren işçinin fedakârlığını, memurun fedakârlığını bilmeden, anlamadan AK PARTİ'nin iğneden ipliğe zam yaptığını ve bunu da açıklayamaz hâle geldiğini herkes görüyor”

“Emeklinin Yakacak Yardımı Teklifimizi De Reddettiniz”

Vatandaşların bu kışı nasıl geçireceğini kara kara düşündüğünü vurgulayan Ahmet Akın emeklilerin maaşlarının tamamını kışlık yakacaklarına ayırdığını vurgulayan Ahmet Akın şunları söyledi:

“Her şey ateş pahası. Asgari ücretli kışlık yakacağını taksitle alıyor. Peki, emeklilerimiz ne yapıyor? Onlar da maaşını oduna, kömüre yatırmak zorunda kalıyor. Çünkü siz ‘Ekonomi şahlanacak.’ dediniz ama geldiğimiz noktada faturalar şahlandığı için emeklimizin maaşı da bu faturalara gidiyor. Elinizi vicdanınıza koyun değerli arkadaşlar. Daha önce emeklilerimiz için, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için verdiğimiz kanun tekliflerini reddettiniz. Şimdi kayıtsız kalmayalım, vatandaşlarımıza gerçek anlamda müjde verecekseniz hodri meydan, size bir fırsat sunuyoruz; kara kış fonunu hep beraber oluşturalım. Milletimiz bu zor günleri atlatacak elbette ama unutmayın, sandık önüne geldiği zaman, vatandaşımıza ‘fedakârlık’ diyerek söylediğiniz konularla ilgili, vatandaşımızın sandıkta size nasıl ceza vereceğini hep birlikte göreceğiz ve vatandaşımız size bu fedakârlığın hesabını soracak.

“Vatandaşlarımız Hiç Değilse Bu Kış Biraz Rahat Nefes Alsın”

CHP’li Ahmet Akın yaşanan ekonomik ve enerji buhranında hiç olmazsa milletin biraz daha rahat nefes almasını için verdiği kanun tekliflerinin reddedildiği hatırlatarak şöyle konuştu:

“Daha önce yine, milletimizin, vatandaşlarımızın son üç yıldır yaşadığı enerji buhranında verdiğimiz önerilerimizi hep reddettiniz. Neleri reddettiniz sizlere bir hatırlatmak isterim: Son üç yılda yüzde 120 zam yaptığınız elektrikte ‘KDV'yi ve TRT payını kaldıralım.’ dedik, reddettiniz. Yani 100 liralık elektrik faturasını siz 220 lira yaptınız. Son üç yılda yüzde 100 zam yaptığınız doğal gazda ‘ÖTV'yi ve KDV'yi kaldıralım.’ dedik ama siz reddettiniz yani 250 liralık faturayı 500 liranın üzerine çıkardınız. Son üç yılda mutfak tüpü 99 liradan 160 liraya çıktı. Şimdi, burada soruyorum: Kim yaptı fedakârlığı? Fedakârlığı yapan milletimizdir.

“İktidar Vatandaşlarımızı Yoksullaştırdı”

AK Parti iktidarının vatandaşları her geçen gün yoksullaştırdığına dikkat çekerek rakamlarla şunları söyledi:

“Sizin yaptığınız, vatandaşımızı yoksullaştırmak ve bunun yanında da vatandaşlarımızı maalesef enerji yoksulluğuyla da tanıştırmak oldu.  Ocak ayında 1 milyon abone elektrik faturasını parasını denkleştiremediği için ödeyemedi, 1 milyon abone; geldik mayıs ayına, 5 milyonu geçti. Bu, net olarak vatandaşımızı yoksullaştırdığınızın göstergesidir. Biz, sorunların yanında her zaman çözüm önerilerimizi paylaşıyoruz, her fırsatta dile getiriyoruz. Buyurun, önerilerimizi duymadan siz ne yapıyorsunuz? Reddediyorsunuz. İşte, gelin, bugün tarihî bir değişiklik yapın, vatandaş lehine bir karar alın. Çünkü bu teklifte gelir vergisinin ağır yükünü emekçilerimizin, memurlarımızın, işçimizin, emeklimizin sırtından almak amaçlanıyor. 2020 yılında tahsil edilmiş 160 milyar liralık gelir vergisinin 85 milyar lirası çalışandan, maaşlı çalışandan toplanmış. İşte, sizin siyasi tercihinizin vatandaştan yana olmadığı açık, net ortadadır. O nedenle, elinizi vicdanınıza koyun ve fedakârlık yapan, evine ekmek götüren vatandaşlarımıza bir nefes olmak için burada ellerinizi kaldırın.

“Yandaşın Değil Vatandaşın Vergisini Sıfırlayalım”

İşinize geldiği zaman 5'li çeteden sadece birisinin, bir gecede 425 milyon liralık vergi borcunu sıfırladınız. Gelin, açlık sınırının altında kalan asgari ücretlimizin, çalışanlarımızın yüzde 20 oranında vergilendirilmesinin daha adil bir düzene ulaşması için ellerinizi kaldırın. Son on yılda yandaşlarınıza 128 kez yaptığınız vergi indirimi fedakârlığını, gelin, el birliğiyle vatandaşlarımız için yapalım. Nasıl yandaşların borçlarını tek kalem de siliyorsanız bu sefer de tek kalemde fedakârca çalışan çalışanlarımızın önündeki yükü, omzundaki yükü hep birlikte kaldıralım” /Melek Babacan

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.