banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

EVLENENE 2 YILLIK MAAŞ

 

19 Kasım 2021 16:38
EVLENENE 2 YILLIK MAAŞ

Türk-İş İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Nedim Veske, evlilik ikramiyesinin evlenenlere iki yıllık maaş olarak SGK tarafından ödendiğini söyledi.

Veske, “Evlilik ikramiyesini kimler alabilir? SGK dul ve yetim aylığı alırken evlenenlere evlilik ikramiyesi verecek. Bağ-Kur’dan aylık alanlar da evlenme desteğinden yararlanabiliyor. Sigortalı çalışan kadınlar da evlenme desteğinden yararlanabilir mi? Evlilik ikramiyesi için nereye başvurmak gerekiyor?” konularında açıklamada bulundu.

“Bu Ödenek En Son Alınan Aylığın 24 Katı Olarak Hesaplanıyor”

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) anne, babasından aylık alan ve evlenen kadınlara bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ikramiyesi verdiğini, bu ödeneğin en son alınan aylığın 24 katı olarak hesaplandığını anlatan Veske, “Yaklaşık bin lira ölüm aylığı alan kız çocuğu 24 bin lira evlilik ikramiyesi alabiliyor. Evlilik ikramiyesi evlenen binlerce gencin giderini karşılamaya yardımcı oluyor. Bu ikramiyeden yararlanmak için yaş sınırı yok. Bağkur’dan aylık alanlar da yararlanabiliyor. Eski eşiyle yeniden evlenenler yararlanamıyor, ikinci evlilikte de evlenme ikramiyesi ödenmiyor” bilgisini verdi.

“SGK’ya Başvurulmalı”

Boşanma halinde anne, babadan yeniden aylık bağlanabilmesi için de iki yılın geçmesi gerektiğini anımsatan Veske, “İki kız kardeşten biri evlendiğinde öbürünün ölüm aylığı artıyor. Çalıştığı için yetim aylığı almayan kadınlar da bu ödenekten yararlanamıyor. İkramiye alabilmek için yazılı dilekçeyle SGK’ya başvurulması zorunluluğu var. Evlenme tarihi kütüğe işlenmediyse dilekçeyle beraber evlenme cüzdanının bir örneğinin de kuruma verilmesi gerekiyor” dedi.

“Evlilik İkramiyesi Kimlere Ödeniyor?”

Veske, bu soruyu şöyle yanıtladı: “SGK’dan dul ve yetim aylığı alırken evlenmeleri nedeniyle aylıkları kesilen eş, kız yetim ve anaya bir defaya mahsus aylıkların 12 ya da 24 katı ikramiye ödeniyor.”

Evlenme Desteğinden Yararlanma Şartları Neler?

Veske, evlenme desteğinden Anne, babası vefat eden ve yetim aylığı alan kadınların yararlandığını söyledi. Aynı durumdaki erkeklerin ikramiye hakkının bulunmadığını belirtti. İkramiyenin bir defaya mahsus olarak tanımlandığını söyledi.

“Sigortalı Olarak Çalışan Kadınlar Da Evlilik Desteğinden Yararlanabilir Mi?”

Çalışan kadınların evlilik ikramiyesi hakkının bulunmadığını ifade eden Veske, başvurunun bulunulan yerdeki SGK müdürlüklerine yapıldığını belirtti.

“İkinci Evliliği Yapan Ya Da Eski Eşiyle Nikah Tazeleyen Yeniden Alabilir Mi?”

Veske, bu konuda şu bilgiyi verdi: “İkramiye alabilmek için ilk evliliğin yapılıyor olması gerekiyor. İkinci defa evlenen, eski eşle nikah tazeleyen bu imkandan yararlanamıyor.”

Evlilik İkramiyesini Almak İçin Süre Sınırı Var Mı?

Evliliğin ilk beş yılı içinde başvuru gerektiğini anımsatan Veske, bu sürenin sonunda başvuruda bulunulması durumunda zamanaşımı nedeniyle ikramiye almanın mümkün olmadığını aktardı.

Evlenme İkramiyesi Alıp Bir Yıl İçinde Boşananların Parayı İade Etmesi Gerekiyor Mu?

Veske, bu soruya şu yanıtı verdi: “Boşanma durumunda yeniden aylık bağlananlar ödenen ikramiyenin 12 aydan eksik süreye ait kısmı tahsil edilinceye kadar aylık alamaz. İkramiyenin iadesi söz konusu değil. Hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde bu sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz.”

Evlenme, Doğum Yardımında Vergi, Sosyal Güvenlik Kesintisi Olur Mu?

Bu kapsamda yapılan yardımların tutarının ne olursa olsun prime esas kazançların hesabında dikkate alınmadığını anlatan Veske, “Dolayısıyla evlenme yardımları da sigorta priminden muaf tutuluyor” dedi.

Evlilik İkramiyesi Alabilmek İçin Evlenme Tarihinin Kütüğe İşlenmiş Olması Gerekiyor Mu?

Veske, şu bilgiyi verdi: “Hak sahiplerinin öncelikle dilekçeyle başvurusu gerekiyor. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmediyse dilekçeyle birlikte evlenme cüzdanının bir örneğinin kuruma verilmesi zorunluluğu var. Evlenme ödeneği hesabında ek ödemeler dikkate alınmıyor. Alınan aylığın iki yıllık tutarı kadar peşin ödeme yapılıyor. Evlenme ve ikramiyeden yararlanma durumunda diğer hak sahiplerinin aylık ya da gelirleri yeniden hesaplanıyor. Gelir Vergisi Kanunu kapsamında gelir verisinden istisna bulunuyor. İki aylık tutarındaki evlilik yardımı vergiye tabi tutulmuyor. Cenaze ödeneği, sigortalının eşine, yoksa çocuklarına o da yoksa ana babasına, kardeşlerine ödeniyor. Evlilik ikramiyesi engel teşkil etmiyor.” /Haber Merkezi

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.