banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

MUSA BİLAL ÜÇÜNCÜ KEZ BAŞKANLIĞA SEÇİLDİ

 

26 Kasım 2021 00:30
MUSA BİLAL ÜÇÜNCÜ KEZ BAŞKANLIĞA SEÇİLDİ

Türk Sağlık-Sen’in 7. olağan genel kurulunda seçimlere tek aday olarak giren Musa Bilal güven tazeledi.

Bilal, “Pandeminin ortaya çıktığı ilk andan itibaren sağlık çalışanlarının temel sorunlarına ve ihtiyaçlarına dikkat çektik. Alanlara çıktık, başvurularda bulunduk, görüşmeler gerçekleştirdik. Kurumlarda sağlık çalışanları ile hep beraber olduk. Çözüm aradık, çare sunduk. Kısacası çalışanların sesi, nefesi olduk” dedi.

Türk Sağlık-Sen’in 7. olağan genel kurulu Öğretmenevi’nde yapıldı. Kamu-Sen İl Temsilcisi Ahmet Baki’nin divan başkanlığını yaptığı genel kurulda Musa Bilal seçimlere tek aday olarak girerek üçüncü kez başkanlığa seçildi.

“Kahramanca Mücadele Ediyorlar”

Genel kurulda konuşan Musa Bilal, “Bu zor süreçte sağlık çalışanlarının kahramanca mücadelesine herkes tanık oldu. Yaşanılan ve yaşatılan tüm zorluklara rağmen cefakar sağlık çalışanları millet ve devlet için canları dahi olmak üzere her türlü fedakarlıklarda bulundu. Biz de pandeminin ortaya çıktığı ilk andan itibaren sağlık çalışanlarının temel sorunlarına ve ihtiyaçlarına dikkat çektik. Alanlara çıktık, başvurularda bulunduk, görüşmeler gerçekleştirdik. Kurumlarda sağlık çalışanları ile hep beraber olduk. Çözüm aradık, çare sunduk. Kısacası çalışanların sesi, nefesi olduk” dedi.

“Sağlık Çalışanları Mutsuz”

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Musa Bilal, pandemi şartlarında çalışan sağlık çalışanlarının mutsuz olduğunu belirterek, “Bu dönemde sağlık çalışanlarının yüzde 79’u kendilerine gereken değerin verilmediğini, yüzde 17’si yöneticilerin kendi sorunları ile gerektiği gibi ilgilenmediğini, yüzde 92’si aldıkları maaş ve döner sermayelerin yeterli olmadığını, yüzde 22’si gelir kaybı yaşadıklarını, yüzde 54’ü emeklerinin karşılığının verilmediğini, yüzde 70’i geleceğe dair kendini güvende hissetmediklerini, yüzde 43’ü çalışma şartlarının fiziksel ve psikolojik olarak hiç sağlıklı bulmadıklarını, yüzde 75’nin en büyük kaygısı, virüsü aile bireylerine bulaştırmak olmuştur. Pandemide yüzde 49’u çalışma yerlerinin haricinde görevlendirilmiştir. Burada da sendika ayrımının yapıldığını görmekte ve şahit olmaktayız” dedi.

“Tatlı Su Sendikacılığı Yapmadık”

Kendilerinin makam, mevki, menfaat peşinde koşanlar  olmadığını kaydeden Musa Bilal, konuşmasına şöyle devam etti: “Biz suyun akışına göre taraf olanlardan da değiliz, Bizler her zaman milli değerlerimizin ve Türk Memurunun yanında olduk. Tatlı su sendikacılığı yapmadık. Türk Sağlık-Sen’ in üyelerine bunca baskı, tehdit yapılırken; Türk Sağlık-Sen üyesi olarak üyeliklerini devam ettiren tüm üyelerimizin dik duruşlarını alkışlıyoruz. Buradan selam gönderiyoruz. Malum sendikanın bütün temsilcilerinin hastanelerde, müdürlüklerde idareci olduklarını görüyoruz. Bu yöneticilerin devletin idarecileri olduklarını unutup malum sendikanın temsilcisi gibi davrandıklarına şahit oluyoruz.

“6 Sözleşmede De Hezimet Yaşattılar”

Bu idareciler ehliyet ve liyakattan uzak herhangi bir kriteri olmadan göreve getirilenlerdir. Bu beceriksiz, bilgisiz, ehliyetsiz, liyakatsiz idarecilerin sayesinde yetkiyi alanlar; Türk memuru adına Toplu Sözleşme Masasına oturanlar, 6 toplu sözleşme de Türk memurunu hüsrana uğrattılar, kullanmış oldukları yetkiyi memur lehine kullanamadılar. Bakın bir toplu sözleşme hezimeti yaşandı. Sağlık çalışanlarının temel talepleri sümen altı edip, kapsamı sınırlı, getirisi zayıf düzenlemelerin altına imza atanlar yüzde 40 zam aldık, kazanımlarımıza kimse sahip çıkmasın, tarihi toplu sözleşme diye hiç sıkılmadan konuşuyorlar.

Halbuki tablo ortada ne istenen 600 liralık seyyanen zam ne de yüzde 3 refah payı alındı. Yıllık yüzde 21 zam isterken, imza attıkları yüzde 12’lik zam oldu. Enflasyonun TÜİK’e göre yüzde 20’lerde olduğunu düşündüğümüzde bunların aldıkları sıfır zamdır. Yani memurun cebine bir kuruş dahi koyamadılar. 3600 ek gösterge ve sözleşmelilere kadro gibi iki önemli beklentide belirsiz bir sürece tamam dediler.

Türkiye Kamu-Sen bunlara itiraz ettiği için masayı terk edip, bu anlaşmayı kabul etmediğini ilan etmiştir. Çünkü biz çalışanın memnun olmadığı hiçbir şeye evet demeyiz.  Buradan yetkililere sesleniyorum, Türkiye Kamu-Sen üyelerinin ehliyetli, liyakatli, becerikli oldukları aşikardır. Artık Türkiye Kamu-Sen üyeleri bürokraside yer almak istiyor. Türkiye Kamu-Sen üyeleri devletini seven, şahsi menfaatlerinin önünde devletini düşünen, Türk milliyetçileridir. Devleti en iyi biz koruruz. Bu devlet için toprağa düşende biziz, ölüme gidiyoruz diyende biziz, şehit olacağız diyende biziz, çünkü Biz Türkiye Kamu-Senliyiz.”

Türk Sağlık-Sen’in Musa Bilal başkanlığındaki yönetim kurulu şöyle oluştu: Başkan Yardımcıları: Makbule Tonya, Mustafa Kirli, Muharrem Çakan, Ahmet Coşğun, Mustafa Turan, Büşra Tabak. Denetleme Kurulu: Arzu Türkmen, Ahmet Öztürk, Özlem Süzen. Disiplin Kurulu: Hasan Oğuz, Gürkan Siyer, Selçuk Asçetin. /Haber Merkezi

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.