banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

EYÜP İL, “ESNAFIMIZIN DEVAM EDEN SORUNLARI VAR”

 

26 Kasım 2021 01:18
EYÜP İL, “ESNAFIMIZIN DEVAM EDEN SORUNLARI VAR”

Bandırma Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanı Eyüp İl, Yaptığımız röportajda esnaf ve sanatkâr camiasının güncel sorunlarını geniş perspektifte gündeme getirdi.

Bandırma Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanı Eyüp İl, esnaf ve sanatkarların güncel sorunlarını maddeler halinde açıklayarak çözüm önerilerinde bulundu. Eyüp İl’in genel merkez aracılığıyla hükümete iletilmesini talep ettiklerini belirttiği sorunların başında kayıt dışı çalışma, yapılandırma kanunu, perakende yasası, ticari hayatta yaşanan kuralsızlıklar, haksız rekabet gibi maddeler yer alıyor.

Eyüp İl’in açıklamaları şu şekilde;

Esnaf ve Sanatkârımızın Karşılaştığı Sorunlar

Kayıt dışı çalışma, esasen en başta gelen sorunlarımız arasında yer almaktadır. Kayıt dışı çalışanlardan dolayı devletin yıllık vergi ve sigorta primi kaybı milyarlarca liradır. Ayrıca kayıt dışı çalışma, rekabeti bozucu etki yapmaktadır. Kendi sosyal güvenlik primini kendi cebinden ödeyen tek kesim olan esnaf ve sanatkârımız, yanında çalıştırdığı işçisinin de geleceğini güvence altına almak için her türlü fedakârlığı sergilemekte, devletine olan yükümlülüklerini kısıtlı imkânlarına rağmen yerine getirebilmek için azami gayret göstermektedir. Bütün bu fedakârlıklarına rağmen, kayıt dışının yarattığı haksız rekabetin yanı sıra;

-Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR gibi kurumların tek çatı altında birleşmesine rağmen, sigortalılar arasındaki eşitliğin hala sağlanamaması,

Sayıları hızla artan AVM ve zincir marketlerin haksız rekabet uygulamaları sebebiyle pek çok meslek dalında faaliyet gösteren esnafımızı mağdur etmesi,

-Doğalgaz, elektrik, su, akaryakıt gibi enerji kalemlerinin yüksek oluşu,

-Devlet desteği aldığı için belediyeler ve kamu kurumlan tarafından daha uygun fiyata satılan ürünler yüzünden yaşadıkları haksız rekabet,

-Kısıtlı bir şekilde ulaşabildikleri finans kaynaklarının bankalar tarafından haksızca engellemesi,

-Nitelikli eleman ihtiyacını karşılayamama gibi birtakım sorunlarla da karşı karşıyalar.

Pandemi Sürecinde Yaşanan Sorunlar

Tüm bu sorunlarımız yetmezmiş gibi dünya ve insanlık yüzyılı aşkın bir süre sonra yeniden, mevcut nesillerin algılamakta zorlandığı, COVİD-19 adı verilen küresel bir salgın ile karşılaştı. Salgın adeta ekonomi ve hayatı durdurdu. Başlangıçta, normal olarak, sağlık ve insan hayatı ön plana çıkarıldı. Ancak zamanla duran ekonominin de insan hayatı ve psikolojik sağlığı açısından önemli olduğu anlaşıldı. Artan belirsizlik ve riskler hem ekonomiye hem de geleceğe ilişkin algıları kötüleştirdi. Bu öngörülemeyen salgın esnaf ve sanatkârlarımızı adeta vurguna uğrattı.

Taksitle/krediyle minibüsünü yenileyen servisçilerimiz,               duraklara mahkûm kalan taksicilerimiz ve boş gidip-gelen minibüsçülerimiz, malları elinde kalan kitapçı ve kırtasiyecilerimiz, kiralarını ödeyemeyecek duruma düşen büfeci ve kantincilerimiz, gelirinin büyük bir bölümünü kira için, çalıştırdığı personel için kullanan kahvehane, kafeterya, lokanta ve restoran işletmecilerimiz, ekmeğini çıkaramayan berber ve kuaförlerimiz, satışları neredeyse sıfırlanan çiçekçilerimiz ve daha çok sayıda esnaf ve sanatkârlık faaliyetlerimiz; ya durdu ya da çok çok yavaşladı. Binlerce esnaf sanatkâr ve çalışanları mağdur oldu.

Pandemi nedeniyle zor günler geçiren ve artık normalleşme sürecinin hızlandığı bu dönemde işlerini toparlamaya çalışan esnafımızın devam eden sorunları var. Sorunlarımızın bir an önce çözülmesi için genel merkezimiz aracılığıyla hükümete iletilmesini talep ettiğimiz tespitlerimiz şunlar;

Yapılandırma Kanunu

Esnaf 1,5 yıllık kapalı olunan dönemde bankalara borçlandı, tedarikçilere borçlandı, çek ve senetlerini ödeyemedi. Borçlarının bir kısmını kapatabilmek için tüm birikimini tüketen esnafın birikmiş borçlarını kısa sürede kapatmasının imkânı yok. işlerin yeni yeni açılmaya başladığı bu dönemde hem güncel vergi ve prim borçlarını hem de yapılandırma borçlarını ödemeye çalışmaları esnafın üzerinde büyük bir baskı yaratıyor. En azından geçmiş dönem vergi ve prim borçlarını ödeyebilmeleri için yapılandırma taksit ödemelerinin 2022 yılında başlaması ve başvuru süresinin de yılsonuna kadar uzatılması konusundaki taleplerimiz genel merkezimiz aracılığıyla Hükümete iletildi. Ancak başvurusu süresi sona ermesine rağmen herhangi bir süre uzatımına maalesef gidilmedi.

Perakende Yasası Bir An Önce Güncellenmeli

TBMM'ye sunulan, kuralsız açılışların önüne geçilmesi için perakende sektörünü düzenleyen yasa zaman kaybedilmeden çıkarılmalı. Yüksek fiyat artışları ile piyasalarda dengeleri bozan zincir marketlere kural getirilmesi enflasyonun da düşmesi için öncelikli adım olacaktır. Haksız rekabetin neden olduğu bu düzen, üreticiyi perişan ederken esnafı yok ediyor. Vatandaşın alım gücünü düşürürken, küçük ve orta ölçekli işletmelerin üretimini engelliyor.

Kuralsızlıklar Esnafımızın Gelişmesini Engelliyor

Ticari hayatta yaşanan kuralsızlıklar esnafımızın gelişmesini olumsuz etkiliyor. Esnafımız kazancını normale döndürmek için çalışmaya devam ediyor fakat aynı sokağa açılan aynı sektördeki esnafın birbirine zarar vermesi gibi, on binlerce şubede yüzlerce esnafın işini tek dükkânda yapan zincir marketlerin haftanın her günü açık olması gibi kuralsızlıklara artık son verilmeli.

Piyasa Dengelerini Bozan Düzen Enflasyonu da Etkiliyor

Enflasyonun düşmemesinin sebebi tekelci fiyat uygulamasına karşı Kobilerin, esnafın rekabet edememesinden kaynaklanıyor. Fiyatların düşmesi rekabet ile olur. Esnafın olması, pazarların rekabet edebilmesi vatandaşın cebine de faydalı. Esnafımız sermayenin değil haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını istiyor. Bu nedenle esnafımızın normale daha hızlı dönmesi için Perakende Yasası acil olarak güncellenmeli.

Yeni Ekonomi Paketi

Kamuoyuna da yansıdığı üzere; Vergi Kanununda değişikliklerde içeren Yeni Ekonomi Paketi kanun teklifi hazırlığı var. Meclis gündeminin öncelikleri arasında yer alması bekleniyor. Bu düzenlemeyle; - Berber, kuaför, terzi ve ayakkabı tamircisi gibi 1 milyona yakın küçük esnafın gelir vergisinin kaldırılması, muafiyetten yıllık cirosu 240 bin liranın altında olanların yararlanması öngörülüyor. -Meslek lisesi öğrencilerini ara eleman olarak istihdam eden işverene teşvik verilecek. Öğrenci başına 760 lira olan desteğin tamamını devlet ödeyecek. Kalfalık yapan lise öğrencilerinin ücreti 1.200 liraya yükseltilecek, bu da devlet tarafından karşılanacak. Yeni ekonomik paketle, çiftçilerin kullandığı mazot ve gübre desteğinden vergi kesintisi de kaldırılacak. Düzenleme ile geçici vergi beyannameleriyle ilgili de değişikliğe gidiliyor. Düzenlemenin devreye girmesiyle yılda 4 değil 3 kez beyanname verilecek. /Umut Osman Sunci

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.