banner11

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

11- Sultan Abdülmecit’in Amerika Birleşik Devletleriyle ilişki kuran, askeri temaslarda bulunan, onları askeri sahada yardımcı olmaya çalışan ilk padişah olduğunu söylememiz mümkündür. Hatta bazı kaynaklarda Amerika Birleşik Devletlerinin batıya genişlemeye siyasetine başladığı sırada Teksas, Arizona gibi çöllerin bulunduğu eyaletlerde askeri harekâtlarda kullanılmak üzere Sultan Abdülmecit’ten ( Sultan Abdülmecit idaresindeki Osmanlı’dan) deve satın almaya giriştiğini bu girişim üzerine Sultan Abdülmecit’in ABD’ye parayla satın alınanların dışında deve hediye ettiği rivayeti vardır. Yine bazı kaynaklarda daha doğrusu bazı idea sahiplerinin beyanlarında, bugünkü ABD’lerinde bulunan özgürlük anıtının da Osmanlı İmparatorluğunun yöneticileri tarafından ısmarlanıp alınmadığı, Fransa’nın elinde kalan bu heykeli ABD’ye hediye ettiği yolunda bilgiler vardır. Bu gibi bilgiler esas alınırsa Sultan Abdülmecit Amerika Birleşik Devletleriyle iyi ilişkileri başlatan başlatmaya çalışan Osmanlı padişahıdır. İktidar Partisinin Genel Başkanının ABD Başkanıyla birlikte Büyük Ortadoğu Projesinin eş başkanı olduğu yolunda beyanları esas alınırsa İktidar Partisi de ABD ile iyi ilişkileri gerçekleştirmeye çalışan bir partidir. Bu nedenle yıllar önce bu siyaseti başlatan başlattı sayılabilecek Sultan Abdülmecit’i anma programına İktidar Partisi mensuplarının destek ve katılmaları da normal sayılmalıdır düşüncesindeyim.

12- Sultan Abdülmecit’in yaşantısını irdelediğimizde onun tarikatlarla, cemaatlerle yakından ilgilenen bir padişah olduğunu görürüz. Bazı tarikat liderlerine büyük saygı ve iltifat gösteren bir padişah olduğu onları memnun etmek için elinden geleni yaptığı bilinen bir padişahtır. Hatta şahsi hayatı ile ilgili bilgilere bakıldığında, onun bizzat Mevlevi Tarikatının üyesi olduğu bilgisi mevcuttur. Bugünkü İktidar Partisinin de tarikat ve cemaatlerle iyi ilişkiler içerisinde olduğu onlara saygı ve iltifat gösterdiği yolunda medya bilgileri muhalif parti mensuplarının iddiaları dikkate alınırsa Sultan Abdülmecit dönemi ile bu İktidar Partisi döneminde benzerlikten söz edilmesi bence düşünülebilecek bir özelliktir. Ve bu olası benzerliğin İktidar Partisi bazı mensuplarını Sultan Abdülmecit’i anma programına yöneltmesi pek ala mümkündür.

13- Sultan Abdülmecit döneminde en fazla yurt gezileri gerçekleştirilmiş bir padişahtır. Tarihi bilgilere baktığımızda Sultan Abdülmecit’in büyük maiyetlerle yurt içi geziler yaptığı görülür. Bugünkü İktidar Partisinin Genel Başkanı ve yöneticileri de aynı uygulamayı yapan bir görünüm içerisindedirler. Geziler konusunda medyada yer alan görüntüler ve bilgilendirmeler İktidar Partisi mensuplarının yurt içi gezintilerinde olsun, yurt dışı gezilerinde olsun büyük çaplı heyetler halinde gezdiğini açıkça ortaya koyar. Bu benzerlikte Sultan Abdülmecit’in anılmasında etkili olabilecek bir benzerliktir düşüncesindeyim.

14- Sultan Abdülmecit’in çok masraflı devlete pahalıya patlayan bir yönetici olduğu, devri incelendiğinde görülebilecektir. Şehzadelerinin sünnet ve evlilik düğünlerinde, kızlarının evlilik düğünlerinde çok masraflı, çok şatafatlı düğün törenleri gerçekleştiren Sultan Abdülmecit’le bugünkü İktidar Partisi yöneticileri ve mensupları arasında benzerlik bulmakta mümkündür. Çünkü bugünkü İktidar Partisi mensupları da, yöneticileri de kız olsun erkek olsun evlatlarının evlilik törenlerinde çok geniş çaplı, çok masraflı ve şatafatlı şenlikler ve merasimler gerçekleştirmektedirler. İşte bu benzerliğinde iktidar partisinin bazı mensuplarına Sultan Abdülmecit’e anma töreni düzenletmesi pek ala söz konusu olabilir.

15- Sultan Abdülmecit, Osmanlı Padişahları içerisinde oldukça fazla hanımla evlenmiş, padişahların başında gelmiştir. Hayatı ile ilgili bazı kaynaklarda 30’a yakın veya 30’un üzerinde hanımı olduğu yolunda beyanlar vardır. Onun bu özelliğinin İktidar Partisi bünyesinde yer aldığı söylenen çok eşle evlilik taraftarlarının fikirlerine uygunluk göstermektedir. Yine Sultan Abdülmecit’in çok eşle evliliği nedeniyle çok sayıda çocuğu mevcuttur. Şehzade ve hanım sultanların toplamının da 30’u bulduğu yolunda rivayetler vardır. Bugünkü İktidar Partisinin ailelerin çok çocuklu olması taraftarı olduğu genel başkanının katıldığı evlilik törenlerinde çiftlerden en az üç çocuk talep etmesiyle açıkça sabittir. İşte Sultan Abdülmecit’in hanımları ve çocuklarıyla ile ilgili durumunun İktidar Partisi mensuplarıyla bir oranda uyuşması Sultan Abdülmecit’in anılmasını getirmesi de pek ala mevcuttur.

Bu benzerlikleri daha çoğaltmak mümkündür. Maddeler halinde daha pek çok benzerlik söz konusu edilebilir düşüncesindeyim. Ancak kanaatimce Sultan Abdülmecit’in anılmasının en önemli sebebi Sultan Abdülmecit’in Osmanlı Devletinde, yeni bir devrenin, yeni bir rejim tipinin başlatıcı olmasının yeni bir devir başlatmak düşüncesinde olan İktidar Partisi mensuplarına cazip gelmesidir. Bir başka deyişle, Cumhuriyet Tarihinde yeni bir dönem başlatmak istediğini düşündüğüm İktidar Partisi kendilerinden önce Osmanlı Devletinde böyle bir icraatı gerçekleştirmiş Sultan Abdülmecit’i kendilerine örnek almak istediklerinden ona anma programı düzenlemiş olmalıdırlar. Bunun yanında Osmanlıcıların, Yeni Osmanlıcıların çok beğenip, takdir ettikleri dünya siyasetinde önemli görevler yaptıklarına inandıkları İkinci Abdülhamit gibi haksızlığa uğradığına inandıkları Mehmet Vahdettin ve Halife Abdülmecit efendi gibi şahsiyetlerin babası olması da Sultan Abdülmecit’i ona anma programı düzenleyen İktidar Partisi mensuplarına cazip kılmış olabilir. Hangi sebeple olursa olsun Sultan Abdülmecit’in anılması, bunun T.B.M.M’ine mal edilmeye çalışması veya edilmesi hatadır, yanlıştır. Bu yanlışı gerçekleştirenler bence İktidar Partisine mensup kişilerdir. Onların bu anma programını gerçekleştirmeleri için olası sebepleri şahsi düşünceme göre yukarıda belirtmeme rağmen, onların bu sebepler dışında başka sebeplerle de bu anma programını gerçekleştirmeleri mümkündür. Onların gerçek sebeplerini kendileri bilmektedir. Ancak bu sebepleri tarih bir gün elbet açıkça ortaya koyacaktır. 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.