banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

                                                                                                                                 

            Evet, evet bir insanı, elinden tanıyabilirsiniz.

Birazcık inceleme fırsatınız olursa elleri, hayat meşgalenizden zaman ayırıp da karşıdakinin ellerine baktığınızda mesleğini ögrenebilirsiniz  Mesela birazcık daha samimi olup da tokalaştığında, yakından tanırsınız. Sert mi, yumuşak mı, çalışmış mı? Hatta çalışmayı bırak ne iş yaptığını bile anlayabilirsiniz.

 

            Kaba eller gördün mü bilirsin, güç gerektiren işler yapmış, agır kaldırmış, çekmiş, yontmuş. Birde eller parmaklar şişmiş ise ya balıkçıdır ya denizci. Tuzlu su değdikçe şişer insanın eli balık ağı, halat çektikçe, tuttukça yakar keser. Eee balıkta keser, çizer dikenleriyle oynaştıkça, deneyimli balıkçı eline almaz balığı tutarasa da hiç korkmadan solungacından geçirir parmaklarını.

 

            Kaba ellerin üstünde çatlaklar şişlikler varsa kazma, kürek, balta kullanmıştır. Çatlaklar derin yaralar oluşturmuşsa Çiftçi’dir. Çapa, yaba kullanmış çatlayan ellerine toprak kir dolmuş ama yinede o işini yapmış, yaraları büyümüştür. Zaten o eller ne eldivene sığar nede eldiven koruyabilir o elleri. Kaba elleri bir şeyleri narince severken görmedim, zaten dikenli tel gibi dokundukça keser karşıdakini, incitmesin diyemi bilmem dokunmamaya çalışır.

 

            Kağıt öyle her eli kesmez, anca yumuşak olmalı ki tereyağına batan bıçak gibi kessin kağıt. Genelde  mimarların, fotokopicilerin elini keser. Mesela kahvede oturup gazete okuyanın elini kesmez kağıt. Ya da para sayan bankerin elinde hiç kesik olmazken, parayı basan matbacının elini keser.

 

            Bizim toplumumuzda uzun tırnakları sevmezler, hele ki erkeklerde. Ama tırnaklar elin bel kemiğidir. Alet kullanmadan ince işçilik yaparsın onlarla. Genelde sanatçılar enstürmanlarını çalmak için uzatır. Gitarın, Kemanın, Sazın teline, pena yerine vurursun.Yüksük yerine kullanan terzi bile gördüm ben. Telefon tamircisi, takı tasarımcısı, saatçi zorunluluktan uzatır tırnaklarını onlar için düz tornavida dan daha kıymetlidir. Çünkü hiç kaybolmaz her zaman elindedir, ucu bozulursa düzeltmek kolay. Kökü sende!

 

            Çalışan el ile çalışmayan eli kolay ayırırsın!

            Yüzükler, bileklikler, saatler gördün mü hoşuna gider, ya kalem tutuyordur, yada hiç çalışmamıştır. Çünkü sıvacının elini keser yüzük mala tutarken, saati çizilir, kireç bulaşır, her an darbeye maruz kalabilir. Zaten çalışanın saate ihtiyacı da yoktur. Kendini güneşin dünya etrafındaki 2.530.656 km yolu ne kadarda kat edişine göre değilde, işin bitmesine veya yorgunluğuna göre ayarlar.

           

            Anne eli değmiş gibi derler!
            Bu bir mucizedir. Neye dokunsa lezzetli, neyi örse, neyi dikse sana yakışır. Hasta olduğunda alnındaki eldir o. Ya da hasta olma diye, sırtındaki havluyu koyan el anne eli. Nerden atarsa atsın o terliği tutturanda anne eli.

           

            Baba elinden korkmayan var mı ?

Yemedinizmi hiç bir tokat bile olsa ? En azından severken biraz sert gelmiştir, tokat gibi. Baba eli de gariptir. Küçüklükten başlar seversin, havalara atar seni, sonra yaramazlık yapmalara başladın mı biraz korkutur, sonra yine sevdirir, sonra korkutur! Derken bu böyle gider...

 

            Bir de sevgilinin elleri var!

Onları  nerde görsen, dokunsan tanırsın. Zaten en çok şiiri övgüyü alan da odur. Sevgilinin eli hep aynıdır hiç degişmez. Hangi meslekten olursa olsun hep narin, hep yumuşak, hep sevgi dolu. Saçlarının arasında yüzünde yada boynundaysa bir el sevgilinin elidir....

 

 

                                                                                               21.10.2020

Fatih Volkan ÖZEL

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.