banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

Gurur Negatif tanımıyla kibir, kendini beğenme, Pozitif tanımıyla ise övünme, övünç anlamına gelir.

Gururun olumsuz olanı, kişinin kendine ve kendi erdemleri üzerine aşırı saygısı ve kişinin başkalarından üstün olduğuna inanmasına neden olur. Bu tür bir gurur, hatalarınızı fark etmenize ve düzeltmenize ve alçak gönüllü davranmanıza engel olur.

Gururun tam tersi olan alçak gönüllülük, yeni şeyleri öğrenmeye karşı açık, esnek ve alıcı bir tutum benimsememize olanak tanıyan şeydir. Çok gururlu olan insanlar egolarından ötürü başka insanlar, durumlar hakkında çok fazla şikayet ederler. Bu durum kaçınılmaz olarak karşı tarafla çatışmaya yol açar.

İkincisi pozitif gurur ise güvenli ve dengeli hissetmek, kendinizi doğru miktarda değerlendirebilmek ve yaşamdaki yerinizi bulmak için gereklidir. Bu tamamen sağlıklıdır.

Peki, bu insanları gururlu yapan nedir?

Bilgisizliktir...

Kendinde olmayan şeyleri kendinde varmış gibi başkalarına gösteren aldatıcı bir davranıştır. Bu aldatıcı davranış hem kendine zarar verir, hem çevresine, bunun farkında bile değildir.

İnsanlar hatalar yaparlar, hoş olmayan işler yaparlar, bununla tatmin olurlar, mutlu olduklarını sanırlar fakat bunlar gururun o insana verdiği boş şeylerdir.

Gurur insana içi boş aldatıcı bir güven hissi verir.

Gururu devreye sokmadan önce farkında olmamız, bilmemiz gereken şeyler var.

İnsan, kırıldığında kendini koruyabilmek için gururunu devreye sokar. Böylelikle, bu kalkanının arkasına geçmiş ve oklara karşı önlem almış olur. Ancak gururun, önyargısız dinlemeye ve anlamaya çalışmadan önce devreye girmesi, iletişim kurarken kopukluklara neden olabilir.

Elbette gururun gerekli olduğu durumlar vardır. Ancak yaşanan olayın gururu gerektirip gerektirmediğine iki tarafın da bakış açılarını değerlendirdikten sonra karar vermek gerekir. Bunu yapmanın ilk adımı dinlemek, ikinci adımı ise konuşmaktır. İnsan dinleyiciyken, duruma karşı tarafın gözüyle bakmaya çalışmalıdır. Konuşmacı olduğunda ise yaşadığı duyguyu, doğru bir ifade şekliyle karşı tarafa aktarmalı ve doğrudan karşı tarafı suçlayıcı kelimeler, cümleler kurmamalıdır.

İlişkilerde karşı taraftan beklenenlerin gerçekçi olması çok önemlidir. İlişki ilerledikçe ve ciddileştikçe, insan karşısındakine gittikçe artan beklentiler yükleyebilir. Örneğin, ilişkinin sorunsuz ilerlemesi gerektiğini, aksi takdirde biteceğini düşünebilir ya da karşı tarafın sonsuz anlayışlı olması gerektiğini ve ilk yanlış davranışında onun kırıcı bir insan olduğunu kanaatına varabilir.

Kırılan ve beklediğini bulamayan kişi, yine gurur yaparak kabuğuna çekilir. Bu da ilişkilerde, taraflar arasına aşılması güç bir mesafe koyar. Önemli olan, hayatta hiçbir şeyin düz bir çizgide ilerlemediği gibi, ilişkilerde de iniş çıkışlar yaşanacağını ve gerginlik seviyesinin yükseldiği gibi alçalacağını unutmamaktır.

Gurur duymak ve gururlanmak ne derece olumlu etki yaratıyorsa, gurur yapmak da ilişki için o derece yıpratıcıdır. Gurur yapıldığında, iki taraf da iletişimsizlikten dolayı kendini yalnız ve anlaşılmamış hisseder. Buna engel olabilmek için, gururu devreye sokmadan önce gerçekçi bir değerlendirme yapmak, kendini ifade etmeye çalışmak ve karşı tarafı dinlemek gerekir. Böylelikle, kişiler arasında kuvvetli bir iletişim oluşur ve ilişki çok daha huzurlu ve mutlu bir şekilde ilerler.

Gururu doğru şekilde ve doğru yerde kullanmanız dileğiyle.

Sevgiyle kalın...

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.