banner1

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

Şunu da vurgulamak isterim ki keçi ve koyun kurbanlarında esas dikkat edilmesi gereken nokta oğlak veya kuzuların kurbanından uzak kalınması hiç değilse 6 7 ayık hatta 8 aylık kuzu veya annelerinin boyunda olanlar dışında kurban kesilmesi de kurban ibadetine de aykırıdır. Özellikle büyük başlarda dikkat edilmesi gereken nokta ise genç düvelerin genç dişi hayvanların kurban edilmemesi noktasıdır. Çünkü bu hayvanların yaşamları boyunca verebileceği onların yavrulamaları önlendiğinden hayvan neslinde lüzumsuz bir katliama dönüşmenin önlenmesi söz konusu olacaktır. Şunun da yapılmaması gerekir süt üretimi açısından süt veren hayvanların sütün ucuz olması süt hayvanlarının giderinin gelirinden fazla olması nedeniyle kesilmemesi yoluna gidilmeli dikkat edilmelidir.

Sözün kısası anlık gelir için kurban bayramı için hayvancılığı zarar verir hale getirmemek gerekir. Kurban kesimlerinde belediyenin gösterdiği yerlerde kesim yapılmalı yerleşim yerlerinin caddelerini mezbaha şekline sokan kötü görüntüler ortaya çıkaran kurban kesimi icraatlarından uzak kalınmalıdır. Kurban kesenlerin verdiği payları biriktiren fakir fukaranın verilen payları buzdolaplarında biriktirmeleri veya kıymaya çevirip sucuk haline getirmeleri et zararını önleyen olgular olarak kabul edilebilir saysak da kurban sahiplerinin kurban etlerinin büyük çoğunluğunu kendilerine ayırıp buzdolabında saklamaları veya kasaplarda kıymaya çevirip sucuk yapmaları yaptırmaları kurban ibadetinin ruhuna aykırıdır.

Şunu da belirtmek isterim ki bazı zenginlerimiz kurban ibadetinde de ifrata kaçmaktadırlar çünkü İslam dini imtihanı olanlara daha doğrusu imtihanı olan aile reislerine bir kurban kesmeyi vacip kılmıştır. Bu kesilecek hayvanın kişi başına bir adet olması kesindir. Ancak hayvanın cinsi belli değildir. Bu koyun da olabilir sığır da olabilir. Ne var ki bazı zenginlerimizin onlarca koç kurban ettiğini özellikle bazı fabrika sahiplerinin bu yolla kurban kestiklerini duymaktayız. İyi niyetli düşünerek eşlerine ve çocuklarına da kurban kestiklerini düşünsek bile bu şekilde çok kurban kesmek bir oranda israftır. Şunu da eklemek isterim ki kurban kendisine vacip olan kişinin kurbanının yüzünü dahi görmeden gerek Diyanet aracılığıyla gerek dernekler aracılığıyla yurt içinde veya yabancı memleketlerde vekalet yoluyla kurban kestirmesi olayı da kurban ibadetinin olmazsa olmazlarına tam manasıyla uymayacağını düşünmekteyim.

Bence bu yolla yapılan kurban ibadeti ibadet sahibinin bedeni ibadet şartını ifa etmediği gibi kurbandan aile bireylerinin komşularının ve yakın akrabalarının misafirlerinin istifadesine imkan sağlamayan bir durum ortaya çıkardığından kurban ibadetinden ziyade bir hayır işleme bir sadaka dağıtma şeklinde kurbanın amacına uymayan bir ibadet ortaya çıkardığını düşünmekteyim. Kaldı ki bu yolla bu vekalet süresiyle gerçekleştirilmesi söz konusu olan kurban ibadetinde haksızlıklar yolsuzluklar usulsüzlükler suiistimaller olması ihtimali büyük olduğundan bu şekilde kurban ibadetinin sevaptan çok günaha yol açacağını düşünmekteyim.

Önemle belirtmek isterim ki kurban ibadetinin yurt içinde veya yurt dışında vekalet yoluyla ifası için faaliyet gösteren dernekler veya kuruluşlar bu faaliyetleri yerine haç döneminde Suudi Arabistan da hacıların kurbanlarının değerlendirilmesi yolunda buralardaki kurbanlardan elde edilen büyük miktarda etin Afrika başta olmak üzere açlık çeken İslam veya farklı dinlerdeki ülkelerin halklarına ulaştırma konusunda uluslararası çapta işbirliği konusunda önderlik etseler veya katkıda bulunsalar daha faydalı icraatlar yapmış olacaklardır kanaatini taşımaktayım. Sözün kısası vekalet yoluyla kurban kesiminde veya kurban paylarının dağıtılmasında görev almak için oluşturulan ve ortaya çıkan dernekler yoluyla onların eliyle kurban ibadetini ifa etmede pek çok sakıncalar söz konusudur düşüncesindeyim. Bence bu yolla kurban kesmek, kestirmek kurban ibadeti yapmak değil sadaka dağıtmaktır. Şunu da vurgulamak isterim ki borç parayla kredi kartıyla kurban ibadetini ifa etmekte bence bu ibadetin ana şartlarına uymamaktadır.

Bütün bu uyarılarımıza dikkat edilerek yapılacak kurban ibadetinin dinsel ve sosyal açıdan topluma daha faydalı olacağını düşünmekteyim. Bu şartlar ile yapacağınız kurban ibadetinin size ailenize çevrenize ve ülkemize faydalı olmasını diler sağlık ve sıhhat dolu bayramlar temenni ederim.

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.